Czeska firma Ingstav Ostrava zastąpiła PRInż w roli lidera rybnickiej inwestycji

Polska Agencja Prasowa SA
20-10-2005, 17:00

Czeska firma budowlana Ingstav Ostrava jest nowym liderem kontraktu na roboty związane z budową za unijne pieniądze kanalizacji sanitarnej w kilku dzielnicach Rybnika. Zastąpiła w tej roli pogrążony w kłopotach finansowych katowicki PRInż Holding, którego upadłości chce część wierzycieli.

Czeska firma budowlana Ingstav Ostrava jest nowym liderem kontraktu na roboty związane z budową za unijne pieniądze kanalizacji sanitarnej w kilku dzielnicach Rybnika. Zastąpiła w tej roli pogrążony w kłopotach finansowych katowicki PRInż Holding, którego upadłości chce część wierzycieli.

    O zmianie lidera kontraktu, realizowanego w rybnickich dzielnicach Boguszowice Stare, Gotartowice i Ligota-Ligocka, poinformował w czwartek Urząd Miasta w Rybniku. Miasto to otrzymało jedną z największych w Polsce dotacji na modernizację gospodarki wodno-ściekowej (71 mln euro) z unijnego funduszu ISPA. To także jedna z największych inwestycji komunalnych w Polsce.

    Pogorszenie kondycji PRInż-u spowodowało opóźnienie prac. Pojawiły się spekulacje dotyczące możliwości zwrotu części unijnej pomocy w związku z niedotrzymaniem terminów i warunków kontraktów. Decyzja o zmianie lidera kontraktu ma wykluczyć taką groźbę. Do tej pory Ingstav był partnerem w konsorcjum, a PRInż liderem.Teraz będzie odwrotnie.

    Rybniccy samorządowcy podjęli także działania, aby podobny dokument został podpisany z firmą Buskopol na przewodnictwo w robotach kanalizacyjnych prowadzonych w rybnickich dzielnicach Zebrzydowice i Orzepowice. Buskopol jest do tej pory drugim z partnerów PRInż.

    Kłopoty PRInż-u dotknęły wcześniej samorząd Katowic, firma realizowała bowiem prace przy budowie śródmiejskiego odcinka Drogowej Trasy Średnicowej, w tym przebudowę katowickiego ronda - newralgicznego punktu dla ruchu drogowego w mieście. Obowiązki firmy jako generalnego wykonawcy przejęła w tym przypadku spółka Drogowa Trasa Średnicowa SA.

    Problem dotyczy również Gliwic, gdzie PRInż realizuje jeden z kontraktów na budowę i modernizację kanalizacji, na którą samorząd pozyskał 35 mln euro unijnej dotacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Czeska firma Ingstav Ostrava zastąpiła PRInż w roli lidera rybnickiej inwestycji