Czeska Kofola kupiła Hellenę za 17,2 mln zł

12-04-2007, 12:54

Czeski holding Kofola kupił za 17,2 mln zł, będącą w likwidacji, Hellenę SA - poinformowała w czwartek rzeczniczka Sądu Okręgowego w Kaliszu, Ewa Głowacka - Andler.

"Kofola była jedynym oferentem. Sędzia komisarz Helleny odroczył do najbliższego poniedziałku zatwierdzenie tej oferty" - zaznaczyła Głowacka - Andler.

Według wyceny biegłych, wartość Helleny wynosi 130 mln zł. Na podobną kwotę szacowane są długi tej spółki. Kofola kupiła zasadniczą część jej majątku (maszyny, znak firmowy), a nie całość. Obecnie przedsiębiorstwo jest zamknięte. Wszyscy pracownicy otrzymali w lutym wypowiedzenia.

O likwidacji Helleny postanowił pod koniec ubiegłego roku sąd w Kaliszu. Sąd wydał wtedy postanowienie zmieniające upadłość z możliwością zawarcia układu Helleny na upadłość obejmującą likwidację majątku upadłego i ustanowił syndyka. Hellena była do niedawna jednym z największych w kraju producentów wód mineralnych i soków.

Kłopoty kaliskiej spółki zaczęły się 3 lata temu, kiedy chłodne lato - jak twierdzi jej dotychczasowy właściciel Zenon Sroczyński - spowodowało radykalny spadek sprzedaży i tym samym przychodów. Banki odmówiły krótko po tym udzielenia kredytów na bieżącą działalność. Sytuacja pogorszyła się wtedy jeszcze bardziej. Majątek Helleny wyceniano wówczas na 190 mln zł.

W marcu akcjonariusze Kofoli Holding i Hoop SA zawarli porozumienie, mające na celu połączenie obu firm, które ma na celu powstanie grupy napojowo-sokowej o łącznych obrotach powyżej 1,2 mld zł. Grupa ma działać na rynkach: polskim, czeskim, słowackim, węgierskim i rosyjskim - informował Hoop w komunikacie.(PAP)

© ℗

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Czeska Kofola kupiła Hellenę za 17,2 mln zł