Czeska KPW nie zgodziła się, by PKN ogłosił wezwania na Unipetrol, Paramo i Spolanę

Internet Securities
20-07-2005, 11:33

Czeska Komisja Papierów Wartościowych (KPW) odrzuciła wnioski PKN Orlen SA o zgodę na ogłoszenie przez PKN obowiązkowych wezwań na akcje wyemitowane przez Unipetrol as, Paramo as oraz Spolana as. PKN złoży nowe wnioski, podała spółka w komunikacie.

Czeska Komisja Papierów Wartościowych (KPW) odrzuciła wnioski PKN Orlen SA o zgodę na ogłoszenie przez PKN obowiązkowych wezwań na akcje wyemitowane przez Unipetrol as, Paramo as oraz Spolana as. PKN złoży nowe wnioski, podała spółka w komunikacie.

W maju tego roku PKN Orlen kupił akcje uprawniające do 62,99% głosów w spółce Unipetrol i 9,76% głosów w spółce Spolana i jest obowiązany ogłosić obowiązkowe publiczne wezwania na akcje spółek Unipetrol, Paramo oraz Spolana.

„Jak wynika z uzasadnienia decyzji KPW wniosek został odrzucony głównie z powodu nieprawidłowości w załączonej do niego wycenie akcji sporządzonej przez niezależnego czeskiego eksperta, wybranego w ubiegłym roku we wrześniu przez PKN Orlen zgodnie z wymogami prawa czeskiego” – podano w komunikacie.

„Zamiarem PKN Orlen jest nieodwoływanie się od otrzymanej decyzji i niezwłoczne przygotowanie nowych wniosków uwzględniających wskazania zawarte w uzasadnieniu decyzji KPW. PKN Orlen zamierza także zwrócić się do KPW w sprawie wstrzymania zakazu wykonywania prawa głosu z akcji Unipetrol i Spolana” - czytamy dalej.

PKN podał, że ceny zaproponowane przez polską spółkę wynosiły: 103 CZK za 1 akcję Unipetrolu, 701 CZK za 1 akcję Paramo as oraz 100 CZK za 1 akcję Spolana i wynikały z wyceny opartej o metodę DCF, zgodnie z wyceną niezależnego czeskiego eksperta NS Group.

PKN podał również, że upoważnił spółkę Patria Finance as do przeprowadzenia Obowiązkowych Wezwań. Wniosek dotyczący wezwań został złożony do KPW w dniu 30 czerwca 2005 roku.

Zgodnie z przepisami czeskiego prawa PKN Orlen powinien ogłosić wezwania na akcje Unipetrolu, Paramo oraz Spolana do 25 lipca 2005 r.

PKN poinformował także, że nie ogłoszenie wezwań w powyższym terminie może spowodować, że w terminie sześciu miesięcy od 25 lipca mniejszościowi akcjonariusze mogą złożyć PKN ofertę nabycia posiadanych przez nich akcji po ustalonej zgodnie z przepisami właściwej cenie.

Ponadto w okresie po 25 lipca 2005 r. do dnia ogłoszenia wezwania PKN i osoby działające z nim w porozumieniu do czasu ogłoszenia obowiązkowych wezwań nie mogą wykonywać prawa głosu z należących do nich akcji Unipetrol oraz Spolana. Ponadto KPW może wydać w powyższym okresie decyzję zakazującą PKN Orlen wykonywania innych praw wynikających z akcji tych podmiotów.

W przypadku, gdy KPW uzna to za niezbędne dla ochrony interesów innych akcjonariuszy, kredytodawców lub pracowników może decyzją zakazać PKN Orlen wykonywania prawa głosu na okres do jednego roku oraz KPW może nałożyć na PKN Orlen karę pieniężną, podała spółka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Czeska KPW nie zgodziła się, by PKN ogłosił wezwania na Unipetrol, Paramo i Spolanę