Czeska Penta ma 500 mln EUR na inwestycje

opublikowano: 06-04-2009, 07:22

Na początku lat 90. założyciele Penty dorabiali jako tłumacze polskich firm w Chinach. Teraz je przejmują. Mają na to – bagatela – pół miliarda euro.

Czesko-słowacki fundusz private equity dobrze czuje się nad Wisłą. Świadczy o tym coraz dłuższa lista inwestycji. W portfelu Penty znajdują się Żabka, Okna Rąbień, Stream, Fortuna, Dr Max i Modilking. W portfelu, który może się wzbogacić…

— Polska to bardzo obiecujący rynek, a nasze dotychczasowe doświadczenia utwierdzają nas w przekonaniu, że warto tu inwestować. Jesteśmy bardzo zadowoleni z pięciu naszych inwestycji, jedynie Mobilking nie spełnił naszych wysokich wymagań. Na inwestycje mamy 250 mln EUR gotówki i drugie tyle kredytów bankowych. W tym roku przejmiemy przynajmniej dwie-trzy firmy, a spółki, które mamy w portfelu, planujemy konsolidować w swoich branżach — mówi „PB” Marek Dospiva, partner i jeden z założycieli Penta Investments.

Nie chce ujawnić, które sektory są na celowniku.

O grupie było ostatnio głośno. Jedna z ich spółek: Aero Vodochody, stara się kupić państwowy PZL Świdnik. „Rzeczpospolita” opisała, że Penta zatrudnia Alojza Lorenca, byłego szefa czechosłowackiej służby bezpieczeństwa, i sugerowała powiązania Penty ze służbami.

— To czarny PR naszego włoskiego rywala w przetargu, który nie mógł pogodzić się z tym, że nasza oferta okazała się znacznie lepsza. Nigdy nie ukrywaliśmy, że pan Lorenc jest naszym pracownikiem, ale jest on odpowiedzialny za IT i jego współpraca z Pentą nie dotyczy projektów i procedur inwestycyjnych. Sprawa ta nie ma związku z toczącym się obecnie przetargiem na PZL Świdnik. Powoływanie się na nią w tym momencie jest przejawem stosowania nieuczciwych praktyk — mówi Marek Dospiva.

Agencja Rozwoju Przemysłu kilka dni temu zmieniła zdanie — będzie negocjować nie tylko z Pentą, ale również z włoską Agustą Westland, która podniosła cenę w ofercie.

Jak Marek Dospiva ocenia sytuację spółek portfelowych Penty? Jak eksperci oceniają inwestycje Czechów? Jak wyglądały pierwsze interesy założycieli funduszu? O tym w poniedziałkowym „Pulsie Biznesu”

Grzegorz Nawacki

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Czeska Penta ma 500 mln EUR na inwestycje