Czeski CzEZ zainteresowany prywatyzacją elektrowni w Polsce

Polska Agencja Prasowa SA
21-02-2005, 11:57

Czeski gigant energetyczny - Czeskie Zakłady Energetyczne (CzEZ) - planuje aktywny udział w prywatyzacji polskiej energetyki - podał w poniedziałek prestiżowy dziennik "Lidove Noviny".

Czeski gigant energetyczny - Czeskie Zakłady Energetyczne (CzEZ) - planuje aktywny udział w prywatyzacji polskiej energetyki - podał w poniedziałek prestiżowy dziennik "Lidove Noviny".

    "Do Polski wysłaliśmy na razie list wyrażający wstępnie zainteresowanie (udziałem w prywatyzacji polskiego sektora energetycznego - PAP)" - powiedział cytowany "Lidovych Novinach" rzecznik prasowy CzEZ, Ladislav Krziż.

    Dziennik przypomniał, że w Polsce aktualna jest prywatyzacja Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin. CzEZ musiałby walczyć o nie z zagranicznymi gigantami - szwedzkim koncernem Vattenfall i niemiecką grupą RWE.

    Według analityków, wejście CzEZ na polski rynek jest dla tej firmy bardzo atrakcyjne, bowiem ze względu na sąsiedzkie położenie, mogłaby bez problemów przesyłać energię do obu sieci. Zainteresowanie Polską to nie wszystkie tegoroczne plany akwizycyjne czeskiego giganta energetycznego. Jak poinformował Krziż, dobiegają końca przetargi w Bułgarii (przetarg na trzy elektrownie) i w Rumunii (na sieci dystrybucyjne), w których uczestniczy czeska spółka. Chce ona także wziąć udział w dalszych przetargach prywatyzacyjnych na Bałkanach - w Macedonii i w Czarnogórze.

    Zdaniem analityków, ekspansja CzEZ w regionie środkowoeuropejskim jest zjawiskiem pozytywnym, który umacnia pozycję firmy.  W końcu ubiegłego tygodnia kurs akcji CzEZ wzrósł do 395,60 koron, podczas gdy w lecie 2004 r. wynosił niewiele ponad 100 koron. Wartość firmy mierzona ceną akcji wzrosła więc do 10,2 mld dolarów.

    "CzEZ wszedł w  ten sposób do grupy 500 największych spółek na świecie (mierzonych ogólną wartością akcji). Wg ostatniej listy Financial Times Global 500, CzEZ byłby więc 446 największą spółką na świecie" - powiedział Krziż.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Czeski CzEZ zainteresowany prywatyzacją elektrowni w Polsce