Czeski premier apeluje, by nie kupować żywności na zapas

PAP, DI
opublikowano: 14-03-2020, 15:02

Po wprowadzeniu w sobotę zarządzenia o zamknięciu restauracji i sklepów, za wyjątkiem sklepów z żywnością, premier Czech Andrej Babisz zaapelował do obywateli, aby nie kupowali jedzenia na zapas. Zapewnił, że w kraju wystarczy produktów spożywczych.

"Poradzimy sobie, jeżeli będziemy współpracować (...) i będziemy solidarni" – zapewniał Babisz w sobotę rano na konferencji prasowej.

Od godz. 6 przez 10 dni w Czechach zamknięte będą restauracje i sklepy, z wyjątkiem sklepów z żywnością i drogerii oraz aptek. Możliwa jest sprzedaż online i mogą działać restauracje wydające posiłki przez osobne okienka. Poczta, banki i stacje benzynowe mają funkcjonować bez ograniczeń, ale salony kosmetyczne i fryzjerskie muszą zostać zamknięte.

"Sytuacja jest dynamiczna i (o zamknięciu sklepów i restauracji) musieliśmy zdecydować szybko, żeby ludzie nie przenieśli się do centrów handlowych" – zauważył premier Czech, zastrzegając, że rząd "nie jest w stanie przewidzieć wszystkich sytuacji".

Zapowiedział, że w weekend mogą zostać dopracowane jeszcze niektóre szczegóły rozporządzenia.

Babisz wykluczył jednak wprowadzenie zakazu dla transportu publicznego. Poinformował też, że nie będzie kwarantanny w poszczególnych regionach, jak stało się to np. w Austrii. Jeżeli będzie trzeba wprowadzić kwarantannę, obejmie ona cały kraj - zaznaczył.

Według szefa czeskiego rządu poszczególne państwa w UE postępują w sposób nieskoordynowany w walce z koronawirusem. Zaznaczył, że kontaktował się z premierami Polski i Słowacji. "Oni postępują podobnie, mogą być różnice w czasie, ale de facto podejmujemy takie same decyzje" - zauważył.

"Staramy się spowolnić epidemię" - zaznaczył na konferencji prasowej wicepremier i minister spraw wewnętrznych Jan Hamaczek. "Jedynym możliwym środkiem jest zminimalizowanie kontaktu między ludźmi" – dodał.

Minister zapowiedział, że do niedzieli zostanie określony reżim kontroli na granicach z Polską i Słowacją. "Nie chcemy wprowadzać systemu obowiązującego na granicy z Niemcami i Austrią" – zastrzegł Hamaczek, przypominając, że na zachodniej i południowej granicy Czech obowiązują od piątku kontrole.

W Czechach obowiązuje też zakaz przyjazdu cudzoziemców z państw o zwiększonym ryzyku zakażenia koronawirusem. Te państwa to Chiny, Iran, Korea Południowa, Włochy, Hiszpania, Austria, Niemcy, Szwajcaria, Szwecja, Holandia, Belgia, Wielka Brytania, Norwegia, Dania i Francja. Od poniedziałku obywatele Czech nie mogą wyjeżdżać za granicę.

W Czechach pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem stwierdzono 1 marca. W sobotę rano było 150 zakażonych; do tej pory nie stwierdzono przypadków śmiertelnych.

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy