Czeskie media piszą, że PKN Orlen wycofuje się z umów z Agrofertem

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 17-08-2005, 21:14

Jako zapowiedź wycofania się z niekorzystnych umów przyjęły czeskie media informacje PKN Orlen o utworzeniu 376 mln zł rezerwy na pokrycie ryzyka związanego z umowami zawartymi z Agrofertem i ConocoPhillips, a dotyczącymi sprzedaży części aktywów Unipetrolu. "Orlen wycofuje się z umów z Babiszem" - napisał w środę prestiżowy dziennik "Lidove Noviny".

Jako zapowiedź wycofania się z niekorzystnych umów przyjęły czeskie media informacje PKN Orlen o utworzeniu 376 mln zł rezerwy na pokrycie ryzyka związanego z umowami zawartymi z Agrofertem i ConocoPhillips, a dotyczącymi sprzedaży części aktywów Unipetrolu. "Orlen wycofuje się z umów z Babiszem" - napisał w środę prestiżowy dziennik "Lidove Noviny".

    Gazeta przypomniała wypowiedź prezesa PKN Orlen Igora Chalupca, który stwierdził, że płocki koncern maksymalnie skoncentruje się na ochronie interesów swych akcjonariuszy i inwestycji w Czechach. Chalupec dodał, że w lipcu zarząd Orlenu przedstawił radzie nadzorczej strategię zminimalizowania strat wynikających z umów podpisanych przez poprzedni zarząd.

    "Lidove Noviny" napisały, że jak wynika z tych umów, Agrofert miałby uzyskać udziały w spółkach Unipetrolutaniej o 5 mld koron, niż wynosi ich obecna wartość.

    "Według Agrofertu jest to pierwszy jasny sygnał, że kierownictwo PKN Orlen uważa umowy zawarte ze swymi strategicznymi partnerami za problemowe. Ciągle jednak chce dokończyć transakcję" - napisał dziennik i przytoczył wypowiedź dyrektora Agrofertu ds. strategii Jana Kadanika. Stwierdził on, że strategiczni - w przypadku prywatyzacji Unipetrolu - partnerzy ciągle mają podpisane obowiązujące umowy.

    Według Kadanika, Agrofert chce dokończyć transakcje z PKN Orlen. Czeskim mediom nie udało się uzyskać stanowiska amerykańskiej ConocoPhillips.

    Czeskie media uważają, że za utworzeniem przez PKN Orlen rezerwy na pokrycie ryzyka związanego z umowami z Agrofertem i ConocoPhillips może kryć się zamiar wywarcia nacisku na obie te firmy i zmusić je do podniesienia ceny za aktywa Unipetrolu, które na podstawie tych umów mają uzyskać.

    Agrofert - przypomniały "Lidove Noviny" - ma kupić 40-procentowe udziały w Chemopetrolu Litvinov, cały Kauczuk Kralupy, 60-procentowe udziały w rafinerii Paramo Pardubicach, 50 proc. udziałów w Agrobohemii i 38,8 proc. udziałów w Aliachemie za w sumie 3,1 mld koron.

    Agrofert oczekuje podjęcia rozmów nt. dokończenia transakcji w najbliższym czasie. Przedstawiciel PKN Orlen Jakub Hynek  powiedział, że takie rozmowy między obu partnerami już się toczą. "Walka toczyć się będzie przede wszystkim o cenę części Unipetrolu, której wartość wzrosła dzięki boomowi w branży chemicznej" - napisał dziennik.

    We wtorek prezes PKN Orlen Igor Chalupec poinformował, że spółka utworzyła 376 mln zł rezerwy na pokrycie ryzyka związanego z umowami zawartymi z Agrofertem oraz ConocoPhillips dotyczącymi sprzedaży części aktywów Unipetrolu. Za niewykonanie tych umów płockiemu koncernowi grożą sankcje finansowe.

    W wtorkowym komunikacie płocki koncern wyjaśnił, że w latach 2003-2004 ówczesny zarząd spółki zawarł szereg umów z Agrofert i ConocoPhillips, które zobowiązują m.in. do dołożenia wszelkich możliwych starań, aby sprzedać na rzecz Agrofert Holding oraz ConocoPhillips część aktywów czeskiego Unipetrolu.

    Umowy przewidują m.in., że Agrofert miał kupić należące do Unipetrolu spółki związane z produkcją rolną, a ConocoPhilips - do jednej trzeciej stacji benzynowych czeskiego koncernu.

    Jak wyjaśniła spółka, transakcje miały być zawarte po przejęciu kontroli korporacyjnej nad Unipetrolem przez PKN Orlen.

    Na wtorkowej konferencji Chalupec zapewnił, "że nie ma widocznych związków pomiędzy umową prywatyzacyjną Unipetrolu, a umowami z Agrofertem i ConocoPhillips". Dodał, że obecny zarząd PKN Orlen zlecił kontrolę umów i o jej wynikach poinformował ABW, prokuraturę i Centralne Biuro Śledcze. Chalupec zastrzegł, że za złamanie poufności umów również grożą sankcje, zaś Agrofert i ConocoPhillips nie wyraziły zgody na ujawnienie treści umów, dlatego spółka nie podaje więcej informacji.

    W maju PKN Orlen sfinalizował transakcję zakupu za ok. 400 mln euro 62,99 proc. akcji czeskiego holdingu petrochemicznego Unipetrol. Nabycie akcji Unipetrolu nastąpiło na podstawie umowy zawartej przez PKN Orlen 4 czerwca 2004 roku z Funduszem Majątku Narodowego Republiki Czeskiej.

    Zbigniew Krzysztyniak

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane