Czeskie piwo się odbiło

opublikowano: 11-04-2019, 22:00

Browarnicy zza naszej południowej granicy się cieszą — po latach spadku spożycia piwa w zeszłym roku Czesi zaczęli wreszcie pić więcej.

Łączna produkcja czeskich browarów wzrosła w zeszłym roku o prawie 5 proc., do 21,3 mln hl, zaś spożycie (per capita) o ponad 2 proc., do 141 litrów — wynika z najnowszych danych Czeskiego Związku Browarników i Słodowników (ČSPS).

Przeciętny Czech — wliczając niemowlęta i starców — wypił w zeszłym roku 282 duże kufle złocistego napoju. To o sześć więcej niż rok wcześniej. Spożycie piwa spadło tam wtedy do najniższego poziomu od… połowy lat 60., co oczywiście spowodowało, że czescy browarnicy zaczęli bić na alarm. Dodajmy, że Czesi mimo tego spadku pozostali niekwestionowanymi liderami wśród największych piwoszy świata, zostawiając w tyle Niemców i Austriaków, którzy wypijają przeciętnie nieco ponad 100 litrów rocznie, oraz Polaków — z wynikiem bardzo bliskim 100 l. Mimo wzrostu krajowej konsumpcji wzrost produkcji wynikał w znacznie większym stopniu z rosnącego eksportu.

— W zeszłym roku wywieźliśmy za granicę 5,2 mln hl piwa, co jest historycznym rekordem. Pierwszy raz udało się nam przekroczyć granicę 5 mln hl — mówi cytowana przez czeskie media Martina Ferencová, dyrektor wykonawcza ČSPS.

Ten wynik oznacza wzrost eksportowego wolumenu prawie o 12 proc. Czeskie piwo trafia głównie na rynki państw Unii Europejskiej, przede wszystkim do krajów sąsiednich — Słowacji i Niemiec (odpowiednio 14 proc. i 9 proc. całego eksportu). Na każdy z tych rynków trafia ponad milion litrów czeskiego piwa. Jednym z najdynamiczniej rozwijających się eksportowych kierunków są obecnie Węgry. W zeszłym roku spożycie czeskiego piwa wzrosło tam aż o 60 proc. Wzrósł również eksport poza UE, który stanowił w zeszłym roku jedną czwartą ogólnej zagranicznej sprzedaży czeskich browarów. Wyróżniającym się kierunkiem jest Rosja, która kupiła 375 tys. hl złocistego napoju „made in Czech Republic”, czyli o 54 proc. więcej niż rok wcześniej.

Czechy są nie tylko eksporterem, ale też importerem piwa. Zainteresowanie zagranicznymi markami stale rośnie. O ile w 2014 r. Czesi wypili 291 tys. hl obcego piwa, o tyle w zeszłym roku było to już prawie dwa razy więcej — 395 tys. hl. Importowany napój pochodzi przede wszystkim z państw UE (spoza Unii przyjechało do Czech w 2018 r. tylko 8 tys. hl), a największym dostawcą jest… Polska.

Czesi sięgają również chętnie po produkty browarów węgierskich oraz belgijskich. Główni czescy producenci piwa to Plzeňský Prazdroj, Pivovary Staropramen, Heineken oraz państwowy Budějovický Budvar. Oprócz nich w kraju funkcjonuje około 30 niezależnych przemysłowych browarów i około 440 tzw. minibrowarów.

e4037212-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu