Częstochowa zwolni nowych inwestorów z podatku od nieruchomości

(Tadeusz Stasiuk)
26-09-2006, 14:02

Tworzący nowe miejsca pracy w Częstochowie, będą mogli nawet przez pięć lat liczyć na zwolnienie z podatku od nieruchomości.

Inwestorzy, którzy chcą tworzyć nowe miejsca pracy w Częstochowie, będą mogli nawet przez pięć lat liczyć na zwolnienie z podatku od nieruchomości. Wielkość tej pomocy dla inwestorów może wynieść ok. 2 mln zł w tym roku.

O przyjęciu uchwały, umożliwiającej zwalnianie inwestorów z podatku, poinformował we wtorek rzecznik częstochowskiego magistratu, Ireneusz Leśnikowski. Będzie to możliwe dzięki obowiązującemu od miesiąca rozporządzeniu rządu w sprawie udzielania przez gminy pomocy regionalnej na wspieranie nowych inwestycji lub tworzenie nowych miejsc prac.

Rozporządzenie to umożliwia gminom udzielanie pomocy w formie zwolnień z podatku od nieruchomości, bez konieczności ich opiniowania przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz notyfikacji takiej pomocy w Komisji Europejskiej. Uchwała samorządu będzie obowiązywać do końca roku, potem bowiem zmieniają się unijne wytyczne dotyczące pomocy publicznej.

Zgodnie z uchwałą, zwolnione z podatku mogą być grunty, budynki, budowle lub ich części przeznaczone na prowadzenie działalności gospodarczej przez przedsiębiorców realizujących nową inwestycję lub tworzących w związku z nią nowe miejsca pracy.

Aby być zwolnionym z podatku przez rok, trzeba realizować inwestycję wartości 2-5 mln euro lub stworzyć 5-20 nowych miejsc pracy.

Zwolnienie do dwóch lat przysługuje w przypadku utworzenia 21-50 nowych miejsc pracy, do trzech lat przysługuje podmiotom inwestującym 5-10 mln euro, a do pięciu lat - gdy wartość inwestycji wynosi 10-50 mln euro lub gdy powstaje ponad 50 miejsc pracy.

Podatek od nieruchomości płacony przez przedsiębiorstwa, to ok. 8-10 proc. budżetu miasta, czyli ok. 68 mln zł rocznie.

Samorządowy uważają, że ok. 2 mln zł zwolnień podatkowych, z których - jak się szacuje - skorzystają w tym roku miejscowe firmy, to stosunkowo niewiele wobec efektów, związanych z nowymi miejscami pracy.

W Częstochowie działa obecnie ok. 26 tys. małych i średnich firm. Wśród największych inwestycji ostatnich lat są m.in. rozwijające się centrum badawczo-rozwojowe i fabryka komponentów motoryzacyjnych amerykańskiego koncernu TRW oraz Huta Szkła Gwardian. Obie firmy działają w częstochowskiej części Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.DI, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Częstochowa zwolni nowych inwestorów z podatku od nieruchomości