Członek władz banku centralnego Afganistanu wzywa do udostępnienia pieniędzy talibom

opublikowano: 01-09-2021, 12:41

Shah Mehrabi, profesor amerykańskiego Montgomery College, który od 2002 roku zasiadał we władzach banku centralnego Afganistanu, wezwał rząd USA i MFW do ograniczonego udostępnienia talibom zamrożonych rezerw kraju, informuje Reuters.

Talibowie, którzy w błyskawicznym tempie przejęli władzę w Afganistanie, nie mają dostępu do ok. 10 mld USD rezerw Da Afghanistan Bank (DAB), banku centralnego Afganistanu, które znajdują się poza granicami kraju. Rząd USA zapowiedział, że nie udostępni talibom żadnych pieniędzy należących do DAB. Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) również zasygnalizował, że w obecnej sytuacji Afganistan nie będzie miał dostępu do jego pożyczek.

Shah Mehrabi w rozmowie z Reutersem zwrócił uwagę, że w tej sytuacji Afganistanowi nieuchronnie grozi kryzys gospodarczy i humanitarny.

- Jeśli społeczność międzynarodowa chce zapobiec załamaniu gospodarczemu, jednym ze sposobów jest pozwolenie Afganistanowi na uzyskanie ograniczonego dostępu do rezerw i monitorowanie go – powiedział.

Ujawnił, że chce w tej sprawie spotkać się jeszcze w tym tygodniu z członkami Kongresu USA. Ma również nadzieję na rozmowy z przedstawicielami Departamentu Skarbu.

- Brak dostępu do pieniędzy udusi gospodarkę Afganistanu i wyrządzi bezpośrednie szkody Afgańczykom, pogłębiając biedę wielu rodzin – powiedział Mehrabi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane