Członek zarządu EBC chce uniezależnienia Europy od zagranicznych firm obsługujących płatności

opublikowano: 26-11-2019, 13:26

Benoit Coeure z zarządu EBC powiedział, że Europa musi uniezależnić się do zewnętrznych firm obsługujących płatności, informuje Reuters.

Coeure przypomniał, że ponad dwie trzecie bezgotówkowych płatności dokonywanych jest za pomocą zagranicznych kart. Zwrócił uwagę, że to powoduje iż strefa euro nie jest konkurencyjna.

Benoit Coeure
fot. Bloomberg

- Europie zagraża utrata przewagi gospodarczej – powiedział członek władz Europejskiego Banku Centralnego. – Rozwiązaniom na poziomie krajów brakuje odpowiedniej wielkości i skali, a fragmentacja narodowa paraliżuje konkurencję i usztywnia innowacyjność na poziomie paneuropejskim – dodał.

Sektor płatności jest zdominowany przez firmy z USA, jak Visa i MasterCard.
Coeure podkreślił, że poleganie na obsłudze płatności tylko przez zagraniczne firmy rodzi problemy, bo Unia Europejska nie ma nad nimi władzy i ograniczone możliwości nadzoru.

Uczestniczący w tym samym wydarzeniu wiceszef Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis powiedział, że jego celem jest uruchomienie paneuropejskiego systemu natychmiastowych płatności we wszystkich państwach Unii Europejskiej do końca 2021 roku.

- Do tego czasu wszyscy w Unii Europejskiej, ludzie i firmy, powinni móc przeprowadzić natychmiastową, krajową lub zagraniczną płatność dotyczącą każdej sytuacji – powiedział. – Unijne banki zmuszą stać się w pełni dostępne jeśli chodzi o przeprowadzanie płatności w całej Unii Europejskiej – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane