Człowiek, technologia, efektywność energetyczna

Tak najkrócej można by oddać to, na czym skupiają się obecnie specjaliści z gliwickiej firmy Apa Group.

Wieloletnie doświadczenie i zdobyta wiedza owocują najbardziej zaawansowanymi rozwiązaniami w dziedzinie automatyki przemysłowej, inteligentnego budownictwa czy robotyki, a to nie wszystko. O działalności i filozofii firmy opowiada jej prezes Artur Pollak.

Człowiek, technologia, efektywność energetyczna

Jakub Maksymowicz
opublikowano: 14-03-2019, 22:00

Tak najkrócej można by oddać to, na czym skupiają się obecnie specjaliści z gliwickiej firmy Apa Group.

Wieloletnie doświadczenie i zdobyta wiedza owocują najbardziej zaawansowanymi rozwiązaniami w dziedzinie automatyki przemysłowej, inteligentnego budownictwa czy robotyki, a to nie wszystko. O działalności i filozofii firmy opowiada jej prezes Artur Pollak.

WIELE OSIĄGNIĘĆ:
WIELE OSIĄGNIĘĆ:
Apa Group stworzyła m.in. zaawansowane rozwiązania z dziedziny automatyki przemysłowej, inteligentnego budownictwa i robotyki, a także platformy do zarządzania procesami: system Vision BMS oraz Nazca.
Fot. ARC

Od automatyki po inteligentny dom

— Początkiem firmy Apa sp. z o.o. była działalność związana z komputerowymi systemami sterowania układami przemysłowymi — zajmowaliśmy się ich modernizacją, optymalizacją przemysłową i sprawialiśmy, że ludzie rozumieli, co oznacza proces, którym zarządzają. Od mniej więcej 15 lat staramy się poprawiać tzw. interfejsy komunikacyjne między człowiekiem a maszyną. Pokazujemy, że osoba może podejmować właściwe decyzje na podstawie informacji płynących z bardzo agresywnego i trudnego środowiska maszyn i robotów — opowiada Artur Pollak.

Automatyzując i robotyzując przemysł, inżynierowie z Apa postanowili przenieść wypracowane w tej dziedzinie metody na płaszczyznę codziennego życia. Obszarem, który wyłonił się w sposób naturalny, była automatyka budynków, w ramach której pojawiły się pierwsze pojęcia, takie jak smart home czy inteligentny budynek. Stworzone zostały specjalne platformy do zarządzania procesami: system Vision BMS oraz Nazca.

Człowiek w centrum uwagi

— Człowiek znajdujący się w budynku jest dla nas najważniejszy, nie budynek. Podobnie jest z procesem przemysłowym — to człowiek i jego funkcjonowanie grają główną rolę w procesie, a nie sam proces — wyjaśnia Artur Pollak.

Patrząc na dorobek firmy i doświadczenia zbierane przez półtorej dekady, można dostrzec, że przez pierwsze 10 lat inżynierowie z Apa badali zachowania ludzkie, stosując wiele testów. Dzięki temu udało wyodrębnić się najbardziej istotne potrzeby i aspekty. Rozpoczęła się również współpraca z ośrodkami naukowymi oraz specjalistami z różnych dziedzin, takich jak psychologia, inżynieria biomedyczna czy procesy energetyczne. Firma nie ogranicza się więc do jednej sekcji czy branży.

— Komfort pomieszczenia to nie tylko jakość powietrza, ale także dobre oświetlenie, dźwięk i wiele innych elementów, które razem dają nam poczucie wygody. Dla nas to człowiek jest modelem wszechświata — mówi Artur Pollak.

Efektywność energetyczna i technologia jako całość

Łatwiej i skuteczniej jest optymalizować procesy, gdy patrzymyna technologie jako pełen zbiór różnych elementów. Jedną z najważniejszych składowych jest efektywność energetyczna. Większość menedżerów nie zgłębia tego tematu. Oszczędność płynąca z optymalizacji samego procesu energetycznego może przynieść wiele korzyści w postaci polepszenia warunków pracy, wydajności zakładu, zwiększenia konkurencyjności na rynku oraz ograniczenia emisji CO 2. Na potrzebę wsparcia firm w tym zakresie Apa stworzyła specjalną platformę Nazca dla przemysłu 4.0 poprawiającą efektywność energetyczną zgodną z normą ISO 50001.

— Aby w sposób skuteczny i efektywny usprawniać procesy w ramach nowych rozwiązań, niezbędne jest bardziej odpowiedzialne podejście do korzystania z energii. Jako firma technologiczna staramy się wykorzystywać najnowsze światowe osiągnięcia w tym obszarze. Rozpoczęliśmy od pomiarów wszystkiego, co dało się zmierzyć. Analizujemy profile energetyczne za pośrednictwem specjalistycznych urządzeń, które dają nam bardzo dużo informacji o prądzie, a nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak skomplikowanym jest on medium — tłumaczy prezes Pollak.

Na podstawie danych specjaliści z Apa Group tworzą zbiory Big Data, dzięki którym szczegółowo analizują i wyciągają wnioski na rzecz poprawy procesu energetycznego.

Inteligentne rozwiązania a środowisko

Firma z Gliwic bada także procesy związane z zarządzaniem technologiami w środowisku odnawialnych źródeł energii, a konkretnie fotowoltaiką i energią wiatrową.

— Samo zainstalowanie elektrowni wiatrowej czy paneli słonecznych nie wystarczy, trzeba we właściwy sposób podłączyć je i dostosować do reszty systemów budynku — dopiero wtedy spełniają swoją funkcję — stwierdza Artur Pollak.

W prezentacyjnym, w pełni funkcjonalnym budynku Apa „Black House”, który zalicza się do pierwszych inteligentnych budynków w Polsce, firma zainstalowała dach zeroenergetyczny. Dodatkowo znajduje się na nim ul z pszczołami oraz szklarnia, w której za pielęgnację roślin odpowiedzialny jest robot. Wszystko zgodnie z podejściem, aby zarządzać cennymi zasobami, których jest mało bądź szybko się wyczerpują, np. energia. W najbliższym czasie działalność Apa Group skupiać się będzie na dalszym rozwijaniu posiadanych już rozwiązań. Firma chce udoskonalać swoje produkty, między innymi w oparciu o sztuczną inteligencję, która odegra ważną rolę w procesach analitycznych. Założeniem jest, aby to ona w przyszłości zajmowała się żmudną i nudną analizą danych, dając tym samym więcej czasu ludziom, zgodnie z ideą aby technologia służyła człowiekowi, a nie odwrotnie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jakub Maksymowicz

Polecane