Czytasz dzięki

Człowiek z dykty

Jacek Zalewski
opublikowano: 08-10-2007, 00:00

Falowanie i spadanie, ruch, magnetyczny ruch, ściana przy ścianie… Zapożyczenie z piosenki Kory pasuje do diagnozy aktualnej fazy kampanii wyborczej. Wszystkich zelektryzował sondaż zapowiadający, że do Sejmu dostaną się tylko PiS, PO i LiD (oraz dwóch posłów niemieckich), przy czym skok notowań razem z przeliczeniową metodą d’Hondta może dać PiS nawet bezwzględną większość! To syndrom koncentracji kapitału wyborczego. Ale publikowane są również kontrsondaże, według których nowy Sejm będzie sześciopartyjny, tak jak ten odchodzący, czyli wybory okażą się bez sensu.

We Wrześni odbyły się w weekend tradycyjne prawybory, ale organizowanie tej zabawy akurat tam nie ma uzasadnienia, ponieważ rzeczywiste wyniki wrześnieńskie już dawno przestały być reprezentatywne. Dość przypomnieć, że w roku 2005 Platforma Obywatelska miażdżąco wygrała tam z Prawem i Sprawiedliwością, a Donald Tusk minimalnie z Lechem Kaczyńskim. Dlatego demonstracyjne zlekceważenie Wrześni przez PiS okazało się dość logiczne. Ruchem bardziej wyrafinowanym było zrezygnowanie w sobotę przez rządzącą partię z prezentacji w inauguracyjnym bloku bezpłatnych audycji regionalnych w TVP Info (dawniej TVP 3). Dzisiaj ruszają darmowe bloki ogólnopolskie — i tych PiS już nie przepuści.

Partyjne kampanie prowadzone są w stylu wybitnie wodzowskim. Przekazy telewizyjne koncentrują się na liderach, kandydatom lokalnym pozostaje miejsce na billboardach, a w małych gminach — na plakatach na dykcie. Drzewa tracą liście, natomiast słupy obrastają w kwiecie wyborcze. Dlatego trudno uniknąć wrażenia, że statystyczny poseł lub senator nie będzie człowiekiem z marmuru czy z żelaza. Polityczna wierchuszka ma oczy szklane, aktyw terenowy zaś składa się z dykty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane