Cztery firmy myślą o kupnie udziałów gorzowskiego PEC

Piotr Wielicki
10-05-2001, 00:00

Cztery firmy myślą o kupnie udziałów gorzowskiego PEC

Jesienią 2001 r. powinien być znany inwestor strategiczny Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Gorzowie Wlkp. Zarząd miasta, właściciel PEC, wybrał już cztery firmy zainteresowane wykupieniem od 34 do 66 proc. udziałów w przedsiębiorstwie. Zdaniem przedstawicieli PEC, inwestor powinien zainwestować w firmę 20-40 mln zł.

Zarząd Gorzowa Wielkopolskiego wybrał cztery najlepsze oferty spośród dziesięciu złożonych przez firmy zainteresowane wykupieniem udziałów w należącym do miasta Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej. Polecane przez poznańską firmę W. Frąckowiak i Partnerzy, doradcę prywatyzacyjnego gorzowskiego PEC, to konsorcjum Elektrociepłownia Gorzów — Energetyczne Towarzystwo Finansowo-Leasingowe Energo-Utech, Stadwerke Leipzig z Niemiec, Dalkia Termika z Warszawy i Sydkraft AB Malmö ze Szwecji.

— Potencjalni inwestorzy, po zapoznaniu się z dokumentacją PEC, będą musieli złożyć konkretne oferty, zawierające m.in. cenę, za którą chcą nabyć udziały przedsiębiorstwa. Zarząd miasta życzy też sobie, aby oferta inwestorska zawierała nakłady przewidywane na rozwój przedsiębiorstwa oraz pakiet socjalny dla załogi — mówi Mariusz Erdmann, dyrektor Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Gorzowie Wlkp.

Bezpośrednie negocjacje

Do tej pory wizytę w przedsiębiorstwie złożyli już przedstawiciele Stadwerke Leipzig. Trzej pozostali potencjalni inwestorzy zapoznają się z sytuacją przedsiębiorstwa do końca maja 2001 r.

— Zakładamy, że ostateczne oferty wpłyną do połowy czerwca tego roku. Kolejnym etapem będzie wybór jednej lub dwóch firm, które staną do bezpośredniej rywalizacji. Inwestora strategicznego powinniśmy poznać jesienią tego roku — twierdzi Mariusz Erdmann.

Nie ustalono jeszcze, ile udziałów w PEC przejmie strategiczny partner przedsiębiorstwa, ale przewiduje się, że będzie to 34-66 proc.

— W zależności od wielkości przejętych udziałów, inwestor zainwestuje 20-40 mln zł. Pieniądze chcemy głównie przeznaczyć na pozyskanie nowych odbiorców i modernizację przedsiębiorstwa — przewiduje Mariusz Erdmann.

Wyjaśnia, że przyszłość rozwoju firmy związana jest z przejęciem przez miasto terenów przy ul. Myśliborskiej, gdzie ma być zlokalizowane duże osiedle mieszkaniowe z obiektami towarzyszącymi.

Majątek za 50 mln zł

Przygotowania do prywatyzacji przedsiębiorstwa trwają od dwóch lat. W tym czasie dokonano wyceny przedsiębiorstwa (jego wartość oszacowano na 50 mln zł), powstała analiza stanu prawnego, przestrzegania wymogów ochrony środowiska, stanu i perspektyw rozwoju spółki, a także projekt strategii prywatyzacji. Uregulowano też szereg spraw własnościowych nieruchomości użytkowanych przez PEC, co pozwoliło podnieść kapitał zakładowy firmy z 35,5 mln zł do 36,2 mln zł.

Ponadto firma jest modernizowana. W 1999 r. na inwestycje i prace remontowe wydano łącznie 6,8 mln zł. W 2000 r. na zadania inwestycyjne firma przeznaczyła ponad 3 mln zł oraz 1,5 mln zł na prace remontowe. Dokończono m.in. wymianę sieci cieplnej na osiedlu Słonecznym, zrealizowano szereg przyłączy nowych klientów, wymieniono 5 kotłowni koksowych na gazowe, zakupiono i zamontowano prawie 60 nowoczesnych węzłów kompaktowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Wielicki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Cztery firmy myślą o kupnie udziałów gorzowskiego PEC