Cztery gwiazdy Portfela PB, które świecą najjaśniej

DI
opublikowano: 20-11-2009, 00:00

Sezon wyników kwartalnych za nami. Czas przyjrzeć się, jak radzą sobie spółki z Portfela PB. Jest nieźle

Giełdowe spółki właśnie zakończyły publikację wyników finansowych z III kwartału. Generalnie jest dobrze. Wyniki często były lepsze, niż przewidywali analitycy. My sprawdziliśmy, jak wypadły firmy wybrane przez nas i naszych czytelników do Portfela PB. I co ważniejsze — jak cenzurki przełożyły się na notowania.

Inwestorzy ciepło przyjęli wyniki niedawno kupionego do portfela ABM Solid. Jednostkowe wyniki już tradycyjnie były lepsze niż skonsolidowane, gdzie ciężarem są wciąż kiepskie rezultaty Resbudu. W sumie jednak grupa ma po trzech kwartałach 4,8 mln zł zysku netto, z czego 94 proc. wypracowano w ciągu minionych trzech miesięcy. Jeśli w tym kwartale nie będzie przykrych niespodzianek w postaci rezerw (takie były już w tym roku w Resbudzie) czy strat na derywatach, to tarnowska firma powinna zakończyć rok dwucyfrowym wynikiem netto. Portfel zamówień na przyszły rok przekracza 200 mln zł.

Powody do zadowolenia dały nam też dwa blue chipy — PKO BP i Grupa Lotos. Analitycy podkreślają, że PKO BP dobrze wykorzystało czas spowolnienia gospodarczego i umocniło przewagę nad konkurencją, zwiększając udziały w najważniejszych segmentach rynku. Z kolei w Lotosie efekty (zwłaszcza z punktu widzenia płynności finansowej, o którą rok temu można było mieć spore obawy) przyniosło zaciskanie pasa. Firma wypracowała też dużo wyższy od oczekiwań zysk operacyjny. To i dobre perspektywy są mocnym argumentem za trzymaniem obu walorów w portfelach. Kursy blue chipów wzrosły w listopadzie o 4-7 proc.

Na giełdzie wciąż nieźle radzi sobie Dom Development. Co z wynikami? Rewelacji nie było, choć oczekiwania rynkowe też nie były wygórowane. Światełko w tunelu to rosnąca powoli sprzedaż mieszkań oraz niższe koszty budowy. Developer, który był jednym z większych pesymistów na parkiecie, dał zielone światło rozpoczęciu kolejnych inwestycji.

Większych emocji nie wzbudziły rezultaty Kruszwicy, choć należy uznać je za umiarkowanie dobre. W III kw. zysk netto spółki wyniósł 35,7 mln zł i był tylko nieco niższy niż przed rokiem. Narastająco po trzech kwartałach zysk sięga 110 mln zł (-6 proc.), bo niższe w porównaniu z ub.r. są też przychody (-3,5 proc.). Akcje przeceniono.

Największy znak zapytania to BBI Capital. To najgorsza dotychczas nasza inwestycja. Nie ucinamy strat, ale też nie uśredniamy ceny zakupu. Wciąż wierzymy, że poprawa nastrojów na rynku kapitałowym z czasem przełoży się też na giełdowy kurs funduszu, który jest akcjonariuszem kilku spółek giełdowych. Utwierdzają nas w tym wyniki finansowe z III kwartału (5,4 mln zysku netto). Mamy nadzieję, że tu może być już tylko lepiej. Zwłaszcza że od lutowego dna bessy kurs BBI Capital jest "tylko" o około 30 proc. wyższy. Do szczytu z 2007 r. brakuje mu — bagatela — 400 proc.

Rozczarowaniem dla nas i dla innych akcjonariuszy są z pewnością wyniki Anti. W trzecim kwartale firma zanotowała niespodziewaną stratę w wysokości 914 tys. zł (mimo dwukrotnego wzrostu przychodów do 12,36 mln zł), która jest konsekwencją kiepskiej rentowności długoterminowych kontraktów. W czwartym kwartale ma być lepiej i straty po trzech kwartałach (541 tys. zł) mają być nadrobione. Perspektywy nie są jednak najlepsze, bo jak przyznaje zarząd, zdobywanie nowych zleceń w przetargach wymusza w ostatnim czasie obniżanie marż. Nasz forumowicz "Qatar" w optymistycznym tonie pisze, "Widać że spółka jest młoda i dopiero szuka miejsca na rynku małej architektury, gdzie konkurencja jest duża. Na razie powinna skupić się na nowych kontraktach i wzroście sprzedaży i udziału w rynku, a zysk "sam" przyjdzie". Kurs Anti konsoliduje się w pobliżu ceny naszego zakupu (4,87 zł).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy