Cztery konsorcja chcą zbudować tunel między wyspami Uznam i Wolin

PAP
opublikowano: 07-09-2017, 14:54
aktualizacja: 07-09-2017, 14:55

Cztery konsorcja z Chin, Polski i Włoch złożyły swoje oferty w przetargu na projekt i budowę tunelu łączącego wyspy Uznam i Wolin w Świnoujściu (Zachodniopomorskie). Najniższa zaoferowana kwota to blisko 620 mln zł, a najwyższa - ponad 825 mln zł.

Zobacz więcej

youtube.com

Swoje oferty złożyły dwa konsorcja z Włoch, a także konsorcja z Chin i Polski - poinformowały w czwartek służby prasowe świnoujskiego magistratu.

Najniższą cenę zaproponowało włoskie konsorcjum Toto S.p.A Costruzioni Generali, które chce wybudować tunel za blisko 618,6 mln zł. Kolejne włoskie konsorcjum - Astaldi S.p.A. - podało cenę blisko 725,1 mln zł. Porr Polska Infrastructure S.A. chce wybudować tunel za około 793,2 mln zł, a China Harbour Engineering Company Ltd - za prawie 825,9 mln zł.

"Dobrą wiadomością jest to, że kwoty w dwóch ofertach mieszczą się w środkach, które zostały zaplanowane na tę inwestycję" - podkreślił cytowany w komunikacie prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz.

Jak wynika z informacji szczecińskiej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, wszyscy oferenci zaoferowali czas realizacji skrócony do 48 miesięcy. Jeżeli nie będzie odwołań od wyboru wykonawcy, to podpisania umowy na realizację tunelu można spodziewać się pod koniec br. - podała Dyrekcja.

Tunel w Świnoujściu powinien powstać do końca 2021 r.

Świnoujski magistrat szacuje, że łączny koszt inwestycji to 912 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wyniesie ponad 772 mln zł. Pozostałą kwotę zabezpiecza budżet miasta Świnoujście.

Całkowita długość trasy wyniesie ok. 3,4 km, w tym 1,44 km tunelu, który - zgodnie z decyzją środowiskową z 2010 r. - zostanie wykonany w technologii "tarczy drążonej". Średnica wewnętrzna tunelu wyniesie 12 m; powstanie w nim dwukierunkowa jezdnia z pasami ruchu o szerokości 3,5 m, a poniżej jezdni - tunel ewakuacyjny.

Świnoujście leży na kilkudziesięciu wyspach, z których tylko trzy są zamieszkane - Uznam, Wolin i Karsibór. Na wyspie Uznam znajdują się centrum administracyjno-usługowe i dzielnica nadmorska wraz z obiektami turystyczno-uzdrowiskowymi; żyje tu 80 proc. mieszkańców Świnoujścia. Miasto nie ma drogowego połączenia z siecią tras krajowych, ale działają w nim dwie przeprawy promowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Cztery konsorcja chcą zbudować tunel między wyspami Uznam i Wolin