Cztery polskie regiony na liście najdynamiczniejszych w Europie

AR
opublikowano: 04-12-2017, 15:49
aktualizacja: 04-12-2017, 15:55

Amerykański think tank Milken Institute opublikował ranking 20 samorządów Europy, których gospodarka rozwijała się najszybciej w 2017 roku. Wśród nich są aż cztery polskie regiony.

Choć najnowszy ranking Milken Institute zatytułowany jest „Best-performing cities. Europe 2017”, czyli "najdynamiczniejsze miasta  Europy w 2017 r.", trafiły do niego cztery polskie regiony: Pomorskie, Dolnośląskie, Wielkopolskie oraz Małopolskie. Polskie województwa znalazły się na liście w całości, ponieważ reprezentujące je miasta, na tle innych europejskich metropolii, są stosunkowo nieduże. Autorom chodziło bowiem o wskazanie dużych regionów (według klasyfikacji NUTS 2), a nie tylko prężnych metropolii, jak w wielu innych zestawieniach tego typu.

Fot. Pixaby CC0 Public Domain

Najwyżej, na 4. miejscu, za Londynem Wewnętrznym, Sztokholmem oraz Budapesztem, wylądowało Pomorskie, gdzie twórcy raportu wyróżnili Gdańsk. Niemal tuż za nim, na 6. miejscu, jest Dolnośląskie z Wrocławiem. Wielkopolska z Poznaniem znalazła się na 16. (tuż za Bukaresztem), a Małopolskie z Krakowem na 20. miejscu. Tylko Wielka Brytania ma liczniejszą niż Polska reprezentację w rankingu.

- Warszawa jest częścią regionu Mazowieckeigo, który zajął 22. miejsce w rankingu naszych dużych regionów. Regiony klasyfikowaliśmy na podstawie wskaźników pracy, wzrostu wynagrodzenia i wzrostu sektora usług high-tech w sklai roku i ostatnich pięciu lat - wyjaśnia Minoli Ratnatunga, współautor raportu. Podkreśla jednocześnie, że na wielu polach Mazowieckie okazało się słabsze niż inne polskie regiony. Na przykład, Pomorskie tylko pod względem liczby nowych miejsc pracy w całej Europie znalazło się na 2. miejscu, podczas gdy Mazowieckie dopiero na 63.

Jak podkreślają twórcy raportu, ich najnowsza publikacja pokazuje, które regiony (samorządy) w Europie w rzeczywistości odnoszą największe sukcesy na polu gospodarki, ponieważ jest ona efektem analizy wielu czynników. W głównym rankingu brany jest pod uwagę ogólny wskaźnik, na który składa się wiele danych, m.in. liczba nowych miejsc pracy, wzrost wynagrodzeń, koncentracja produkcji przemysłowej oraz koncentracja wykwalifikowanego sektora usług.

Liderem głównego rankingu jest wschodnia część Londynu Wewnętrznego, którego żaden inny region miejski, nie przewyższa pod względem tempa tworzenia nowych miejsc pracy.

Ranking "Best-performing cities. Europe 2017"
- 20 najdynamiczniej rozwijających się regionów miejskich w Europie

1    Londyn Wewnętrzny (Wschód), Wielka Brytania
2    Sztokholm, Szwecja
3    Budapeszt, Wegry
4    Pomorskie, Poland (w tym Gdańsk)
5    Północny Wschód, Rumunia
6    Dolnośląskie (w tym Wrocław), Polska
7    Berkshire, Buckinghamshire i Oxfordshire, Wielka Brytania
8    Oberbayern (w tym Monachium), Niemcy
9    Londyn Zewnętrzny (Zachód i Północny Wschód), Wielka Brytania
10    Yugozapaden, (w tym Sofia), Bułgaria
11    Östra Mellansverige, Szwecja
12    Jihovýchod, Czechy
13    Berlin, Niemcy
14    Leicestershire, Rutland i Northamptonshire, Wielka Brytania
15    Eastern i Midland, (w tym Dublin), Irlandia
16    Bukareszt,  Rumunia
17    Wielkopolskie, (w tym Poznań), Polska
18    Derbyshire i Nottinghamshire, Wielka Brytania
19    Hovedstaden (w tym Kopenhaga), Dania
20    Małopolskie (wtym Kraków), Polska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane