Cztery sposoby, żeby zarobić

Andrzej Kulik, dyrektor Departamentu Analiz Rynkowych i Komunikacji, KRD BIG SA, Materiał partnera: Krajowy rejestr długów
opublikowano: 29-03-2018, 22:00

Nieuczciwi partnerzy biznesowi czy brak pieniędzy na bieżącą działalność — to tylko niektóre z problemów, z którymi zmagają się polscy przedsiębiorcy.

Nieuczciwi partnerzy biznesowi, klienci płacący wiele miesięcy po terminie bądź wcale, brak pieniędzy na bieżącą działalność — to tylko niektóre z problemów, z którymi zmagają się polscy przedsiębiorcy. Część z nich da się wyeliminować, a w przypadku wielu można ograniczyć ich negatywne skutki dla firmy.

Najprostszą drogą do kłopotów finansowych jest zawieranie umów w ciemno. Kiedy temat braku weryfikacji potencjalnych partnerów pojawia się na spotkaniach z przedsiębiorcami, niemal wszyscy deklarują tylko świadome nawiązywanie relacji biznesowych. Tymczasem, jak pokazują najnowsze wyniki badań, niemal połowa mikro-, małych i średnich firm nie sprawdza wiarygodności partnerów przed rozpoczęciem z nimi współpracy. O tym, jak poważny jest to błąd, najlepiej świadczy liczba informacji zgromadzonych w bazie danych Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. Polskie przedsiębiorstwa mają niemal milion niezapłaconych w terminie faktur i rachunków na łączną kwotę sięgającą blisko 9 mld zł. Kwota robi wrażenie i pokazuje, że ryzyko trafienia na nieuczciwego bądź niewypłacalnego kontrahenta jest w Polsce zdecydowanie większe, niż uważają przedsiębiorcy.

Szukając wiarygodnych partnerów, warto zwracać uwagę na Certyfikat Rzetelności wystawiany przez Rzetelną Firmę. To najbardziej rozpoznawalny i jedyny w Polsce dokument gwarantujący, że jego posiadacz nie figuruje jako dłużnik w KRD. Z drugiej strony, posiadanie certyfikatu pomaga budować rozpoznawalność i wiarygodność w oczach potencjalnych kontrahentów. Program zrzesza około 50 tys. polskich przedsiębiorstw.

A co, jeśli kontrahent nie zapłacił i płacić nie zamierza? Obrażać się, rozmawiać, a może czekać? Przedsiębiorcy stosują różne opcje, ale — jak wynika z badań firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso — często spontanicznie, bez planu i konsekwencji w działaniu. W takiej sytuacji zdecydowanie skuteczniejszym rozwiązaniem jest przekazanie sprawy profesjonalnej firmie windykacyjnej. Im szybciej, tym większa szansa, że pieniądze zostaną odzyskane. Jako recepta na chwilowe problemy z płynnością finansową, ale też jako wsparcie bieżącej działalności, świetnie sprawdzi się natomiast faktoring oferowany przez NFG. Dostęp do pieniędzy nawet 15 minut po zaakceptowaniu wniosku sprawia, że eFaktoring stanowi silną konkurencję dla kredytów i pożyczek. Tym bardziej że najmniejsze firmy często pieniędzy potrzebują „na dziś”.

Informacja (KRD BIG), reputacja (Rzetelna Firma), windykacja (Kaczmarski Inkasso, kancelaria prawna Via Lex) i finansowanie (NFG) — w tym zakresie polskich przedsiębiorców wspiera grupa firm tworzących Kaczmarski Group. Z całą pewnością na tym się nie skończy. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Andrzej Kulik, dyrektor Departamentu Analiz Rynkowych i Komunikacji, KRD BIG SA, Materiał partnera: Krajowy rejestr długów

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Cztery sposoby, żeby zarobić