Cztery stare kraje UE od maja otwierają rynki pracy dla Polaków

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 28-04-2006, 16:10

Od 1 maja Hiszpania, Portugalia, Grecja i Finlandia w pełni otwierają swoje rynki pracy dla Polaków i obywateli innych nowych unijnych państw Europy Środkowowschodniej. W ten sposób dołączą do Wielkiej Brytanii, Irlandii i Szwecji, które w ogóle nie wprowadziły ograniczeń na swych rynkach pracy po rozszerzeniu Unii 1 maja 2004 roku.

Od 1 maja Hiszpania, Portugalia, Grecja i Finlandia w pełni otwierają swoje rynki pracy dla Polaków i obywateli innych nowych unijnych państw Europy Środkowowschodniej. W ten sposób dołączą do Wielkiej Brytanii, Irlandii i Szwecji, które w ogóle nie wprowadziły ograniczeń na swych rynkach pracy po rozszerzeniu Unii 1 maja 2004 roku.

    Niemcy i Austria przedłużą restrykcje o kolejne trzy lata. Pozostałe z piętnastu starych krajów Unii nie otworzą w pełni swoich rynków pracy dla przybyszów z ośmiu nowych państw członkowskich, ale chcą jednocześnie znosić ograniczenia w sektorach, gdzie brakuje im rąk do pracy. 

    Do niedzieli wieczorem wszystkie stare kraje UE muszą poinformować Komisję Europejską, czy decydują się na zniesienie restrykcji od poniedziałku 1 maja, kiedy mija pierwszy, przewidziany w traktacie akcesyjnym dwuletni okres przejściowy. Kraje te mogą przedłużyć restrykcje o kolejne trzy lata, a w 2009 roku po raz ostatni - o kolejne dwa.   

    "Jeśli tego nie uczynią, wówczas ograniczenia (w swobodnym przepływie pracowników) będą automatycznie zniesione" - powiedziała w piątek rzeczniczka komisarza UE ds. zatrudnienia Vladimira Szpidli, Katharina von Schnurbein.

    Tak samo nowe kraje muszą poinformować KE czy odwzajemnią się "starym" i czy zniosą czy utrzymają ograniczenia dla Francuzów czy Belgów w dostępie do swoich rynków pracy.

    Do piątku w południe KE otrzymała informacje od sześciu państw - Niemiec, Austrii, Włoch, Luksemburga, Holandii i Francji - że przedłużają ograniczenia w dostępie do rynków pracy - powiedziała von Schnurbein. "Ale notyfikacje cały czas spływają i mamy nadzieję, że dotrą do niedzieli" - dodała mając na myśli zwłaszcza Danię i Belgię.

    Obecnie Polacy i pozostali obywatele krajów Europy Środkowowschodniej, które 1 maja 2004 roku weszły do UE, mogą bez ograniczeń podejmować pracę w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Szwecji.

    Rozmaite raporty wykazały, że miało to pozytywny wpływ na gospodarki tych krajów, a także, że nie sprawdziły się obawy przed zalewem tanich pracowników z nowych krajów UE.

    Niemcy i Austria zapowiedziały kategorycznie, że utrzymają restrykcje i przedłużą okresy przejściowe do przynajmniej 2009 roku.

    Niemieckie ministerstwo pracy tłumaczyło, że w Niemczech ponad 5 mln osób nie ma pracy, a wskaźnik bezrobocia wynosi 12,2 proc., a w landach graniczących z Polską i Czechami wskaźnik oscyluje w granicach 20 proc.

    Tymczasem Francja - drugi po względem wielkości rynek pracy w Unii - zdecydowała się w piątek na pewne ustępstwa. Od maja o pracę bez ograniczeń będą mogli ubiegać się nad Sekwaną przybysze ze Wschodu w następujących sektorach: budownictwie, usługach publicznych, hotelarstwie i gastronomii, rolnictwie, przemyśle maszynowym i metalowym, przemyśle przetwórczym i handlu nieruchomościami.

    Włochy w czwartek potwierdziły, że przedłużą restrykcje przynajmniej o kolejny rok. Jednocześnie, tak jak obecnie, Polacy czy Słowacy będą mogli podejmować pracę w Italii w ramach wydawanych dekretów rządowych, zezwalających na zatrudnienie konkretnej liczby robotników sezonowych. W 2006 roku kwota ta dla pracowników ze wschodniej części Unii wynosi 170 tysięcy osób.

    Pozostałe kraje unijne - Luksemburg, Dania i Belgia (choć dwa ostatnie nie poinformowały jeszcze KE) - zdecydowały, że nie otworzą w pełni swoich rynków pracy, ale chcą jednocześnie znosić ograniczenia w sektorach, gdzie brakuje rąk do pracy.

    Na przykład Luksemburg ogłosił, że w takich sektorach jak rolnictwo, uprawa winorośli, hotelarstwo i gastronomia pozwolenia o pracę będą wydawane "od ręki".

    Ostatni ze starych krajów UE Holandia na razie poinformowała Komisję Europejską, że utrzymuje restrykcje. Ale rząd w Hadze planuje ich zupełne zniesienie 1 stycznia 2007 roku, pod warunkiem, że wcześniej przekona parlament.

    Ponadto swój rynek pracy dla obywateli ośmiu nowych państw UE od maja otworzy całkowicie Islandia. Choć kraj ten nie jest członkiem Unii, to jako państwo wchodzące w skład Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) podlega unijnej zasadzie o swobodzie przepływu pracowników. Tym tropem nie poszła jednak nie należąca także do Unii Norwegia, choć w tym kraju już obecnie stosunkowo łatwo otrzymuje się pozwolenia na pracę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane