Czwartek na GPW: popyt skoncentrował się na blue chipach

Administrator
opublikowano: 31-01-2002, 16:39

Czwartkowa sesja na warszawskiej giełdzie przebiegała dość monotonnie. Od rozpoczęcia notowań indeksy rosły. W pierwszej części sesji popyt słabł, jednak na tyle umiarkowanie, aby cały czas utrzymać się „nad kreską”. W drugiej części notowań z powrotem stopniowo powiększał przewagę nad podażą. Po wzrostowym otwarciu sesji na giełdach w USA indeksy ruszyły w górę.

Czwartkowa sesja na warszawskiej giełdzie przebiegała dość monotonnie. Od rozpoczęcia notowań indeksy rosły. W pierwszej części sesji popyt słabł, jednak na tyle umiarkowanie, aby cały czas utrzymać się „nad kreską”. W drugiej części notowań z powrotem stopniowo powiększał przewagę nad podażą. Po wzrostowym otwarciu sesji na giełdach w USA indeksy ruszyły w górę. Obraz rynku nie zmienił się jednak w dużym stopniu.

Nastroje inwestorów poprawiły się w reakcji na pozytywne zachowanie rynków zagranicznych. W środę giełdy w USA zakończyły sesję wzrostami dzięki wiadomości o wzroście PKB w ostatnim kwartale, czego nikt się nie spodziewał. W czwartek pozytywnie zareagowały na ten sygnał giełdy europejskie.

Zainteresowanie krajowych inwestorów skupiło się przede wszystkim na akcjach blue chipów. Rynek „ciągnęły w górę” przez niemal całą sesję Pekao i PKN Orlen. Akcje pierwszej ze spółek odrobiły starty z kilku wcześniejszych sesji, co pozwoliło im ponownie ustanowić roczny rekord kursowy. W rekomendacji wydanej na początku tego roku analitycy Schroder Salomon Smith Barney zalecili kupno akcji spółki, szacując ich wartość na 116 zł, co przy kursie 104,5 zł pozostawia jeszcze znaczną przestrzeń wzrostu.

Wyraźnie wzrosła cena papierów PKN Orlen. Inwestorzy zareagowali w ten sposób na pojawiające się spekulacje dotyczące możliwości fuzji spółki z Rafinerią Gdańską. Powróciła także kwestia sprzedaży pakietu akcji spółki w związku z ponownym zgłoszeniem zainteresowania ich objęciem przez austriacki koncern paliwowy OMV.

Przez całą sesję drożały wyraźnie akcje funduszu MCI. Spółka poinformowała o rozwiązaniu części ubiegłorocznych rezerw, co pozwoli jej na znaczną redukcję straty na koniec roku. Część inwestorów mogła zachęcić do kupna papierów spółki informacja o ofercie przejęcia należącego do niej producenta PC-tów, JTT Computer, którą według „Pulsu Biznesu” może złożyć Optimus Technologie.

Wśród telekomów wzrostem kursów wyróżniały się akcje Elektrim i Netia. Rada Nadzorcza pierwszej ze spółek zawiesiła w pełnieniu obowiązków wiceprezesa spółki. Już w czasie notowań zareagował na tą wiadomość przewodniczący KPWiG, który powiedział, że podjęte decyzję „są jak najgorsze”. Zadeklarował także doprowadzenie do zwołania NWZA spółki przed 25 maja, terminem wyznaczonym przez zarząd Elektrimu.

Wyraźnie spadła cena papierów BRE Banku, który kojarzony jest z grupą akcjonariuszy Elektrimu, dążących do przeprowadzenia zmian w zarządzie holdingu.

Akcje Grupy Onet staniały, choć w pierwszej części sesji notowały wzrost kursu. Przecenę jej papierów wywołała wiadomość o wymówieniu przez Bank Handlowy umów kredytowych w wysokości 20 mln zł wchodzącej w jej skład spółce Onet.pl

Ponad 9 proc. zdrożały akcje Mostostalu Warszawa. Zarząd spółki zwołał na 6 marca NWZA spółki po tym gdy zaczęli domagać się tego (w osobnych wnioskach) najwięksi jej akcjonariusze: Elektrim i Acciona.

Marek Druś, m.drus@pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Administrator

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane