Czwartkowa sesja na GPW powinna przynieść wzrosty cen akcji

ISB/ X-Trade
02-08-2007, 09:16

Czwartkowa sesja na GPW powinna przynieść poprawę nastrojów. Kontrakty terminowe otwierają się na 0,5% plusie i można oczekiwać, że pozytywna końcówka sesji amerykańskiej również i inwestorów działających na polskim rynku zachęci do kupna.

Wczorajsza sesja na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie znów zakończyła się na minusach z niewielkimi obrotami. Łączny nominał wszystkich transakcji to tylko niespełna 1,5 mld złotych, WIG20 stracił 1,73 proc., WIG 2,16 proc., zaś mWIG80 i sWIG40 obniżyły notowania o 2,7 proc.

Środowa sesja na amerykańskich giełdach stała pod znakiem dosyć widowiskowej konfrontacji między siłami podaży a popytu. Otwarcie na Dow Jones nie wyglądało zbyt optymistycznie - przez pierwsze dwie godziny handlu sprzedający byli w przewadze, po czym popyt przejął inicjatywę, po to żeby po czasie znów ustąpić.

Ostateczne rozstrzygnięcie nastąpiło w ostatniej godzinie notowań, kiedy lepsze nastroje znalazły odzwierciedlenie we wzroście indeksu o 1,14 proc. do poziomu 13362 pkt. Bardzo podobny przebieg sesji można było zauważyć na S&P500, którego 0,72 proc. wzrost doprowadził do zamknięcia na 1466 pkt. Być może uspokojenie nastrojów wynikało z wypowiedzi sekretarza skarbu USA Henry Paulsona, który potwierdzał dobrą kondycję amerykańskiej gospodarki, a jej siła na pewno pozwoli poradzić sobie z falą wyprzedaży na rynkach akcji.

Natomiast na pewno pozytywny wpływ tych słów został osłabiony kolejnymi komunikatami o problemach sektora finansowego opartego o kredyty hipoteczne. Tym razem Bear Stearns zmuszony był do wstrzymania wypłat, a australijski Macquarie Bank Ltd. musiał umorzyć część swoich aktywów, z powodu trudności na amerykańskim rynku wspomnianych kredytów.

Mieszane sygnały napływają rynku z Azji: tutaj Nikkei225 wzrósł o 0,67 proc. do 16984 proc., jednak już Hang Seng spadał o 1,36 proc. do 22148 pkt.

Tomasz Uściński, analityk X-Trade Brokers DM

(ISB/ X-Trade)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB/ X-Trade

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Prawo / Czwartkowa sesja na GPW powinna przynieść wzrosty cen akcji