Czwarty z rzędu historyczny rekord WIG

  • PAP
opublikowano: 09-08-2021, 18:28

Po wzroście o 0,15 proc. do 68.487,65 pkt. indeks WIG zakończył poniedziałkową sesję giełdową na najwyższym poziomie w historii.

Największy udział w nowym rekordzie miały banki - indeks branżowy zyskał 2,3 proc. i do 52-tygodniowego maksimum z końca czerwca brakuje mu mniej niż 1 proc. Najwyższą wartość od ponad trzech lat zanotował na zamknięciu mWIG40 - indeks zyskał 0,58 proc., kończąc notowania na poziomie 5.051,63 pkt.

"Poniedziałkowa sesja stała pod wpływem dużego spadku cen ropy przede wszystkim w obawie przed rozwojem fali zakażeń wariantem Delta koronawirusa, co może podkopać perspektywy wzrostu gospodarczego. Mocno spadły także notowania metali przemysłowych, a w nocy z niedzieli na poniedziałek, przy niewielkiej płynności, mini-krach doświadczyło złoto. Odbiciem tych trendów na GPW był spadek kursu akcji KGHM, który został zrównoważony przez mocne zachowanie kursów banków" - powiedział PAP Biznes dyrektor departamentu analiz DM BDM Krystian Brymora.

Efektem tych przeciwstawnych tendencji był wzrost WIG20 na poniedziałkowym zamknięciu o 0,03 proc. do 2.274,48 pkt. Indeks WIG zyskał 0,15 proc. do 68.487,65 pkt., kończąc sesję po raz czwarty z rzędu na najwyższym poziomie w historii. Tempo zwyżki jest jednak niewielkie - w trakcie rekordowej serii WIG nie urósł więcej niż 0,6 proc. Brymora zwraca dodatkowo uwagę, że znaczenie rekordów zmniejsza obniżona w trakcie wakacji płynności rynku.

Na plusie sesję zakończyły także dwa pozostałe główne indeksy GPW - mWIG40 zyskał 0,58 proc. do 5.051,63 pkt., notując po raz drugi z rzędu najwyższą wartość od ponad 3 lat. sWIG80 wzrósł 0,31 proc. do 20.951,68 pkt.

Kiedy warszawska giełda kończyła pracę, niemiecki DAX zniżkował 0,1 proc., podobnej skali spadek notował S&P 500, a Nasdaq Composite, drugi z amerykańskich indeksów, zwyżkował 0,1 proc.

Obroty akcjami na GPW wyniosły w poniedziałek ponad 720 mln zł, z czego 513 mln zł przypadło na spółki z WIG20.

Największych wpływ na wzrost głównych indeksów GPW miały w poniedziałek banki. Branżowy wskaźnik zyskał 2,3 proc. do 7.052,6 pkt. i znalazł się na najwyższym poziomie od ponad miesiąca. Od 52-tyg. maksimum z końca czerwca indeks dzieli mniej niż 1 proc.

W WIG20 liderami wzrostów były dwa największe pod względem kapitalizacji banki - PKO BP i Pekao. Kurs Pekao zwyżkował o 3,0 proc. do 102,45 zł i znalazł się 25 groszy poniżej 52-tyg. maksimum z końca czerwca. Akcje PKO BP, po wzroście o 2,1 proc., kosztowały 39,68 zł. Do rocznego maksimum brakuje im 1,6 zł.

Obydwie firmy były też liderami obrotów, które wyniosły 89 mln zł w przypadku akcji PKO BP o 69 mln zł dla akcji Pekao.

"Inwestorzy są do banków pozytywnie nastawieni po publikacji wyników za II kwartał, które są znacznie lepsze niż przed rokiem. W czwartek raport ma przedstawić jeszcze PKO BP, ale wszystko wskazuje, że także ten bank nie zawiedzie" - powiedział Krystian Brymora.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Prognozy analityków wskazują, że zysk netto PKO BP w II kw. wyniósł 1,3 mld zł i był 60 proc. wyższy niż przed rokiem.

Krystian Brymora zwrócił uwagę, że najważniejszą publikacją w tym tygodniu będą dane o inflacji CPI w USA (środa), a w nieco dalszej perspektywie duże znaczenie dla rynków będzie miała konferencja bankierów centralnych w Jackson Hole pod koniec sierpnia, na której przedstawiciele Fed mogą przedstawić plan ograniczenia skupu aktywów (tapering).

Po stronie spadków w WIG20 uwagę zwróciła 3-proc. przecena KGHM do 188,5 zł.

O 1,7 proc. do 14.140 zł potaniały akcje LPP, które ostatnio regularnie poprawiły historyczne rekordy. W poniedziałek rano analitycy Goldman Sachs obniżyli rekomendację dla LPP do "neutralnie" z "kupuj". Cena docelowa została ustalona na 14.600 zł.

W grupie 15 indeksów branżowych sesję na plusie zakończyło sześć. Liderem wzrostów, obok WIG-Banki, był WIG-Spożywczy, który zyskał 3,1 proc. Przecena KGHM pociągnęła za sobą w dół WIG-Górnictwo 2,1 proc., a ponad 1 proc. stracił jeszcze WIG-Odzież.

W przypadku mWIG40 po raz kolejny doszło do sytuacji, w której większość spółek z indeksu straciła na wartości, a mimo tego mWIG40 wypadł najlepiej w grupie głównych indeksów GPW.

Jednym z powodów był silny wzrost banków wchodzących w skład indeksu. Liderem wzrostów i obrotów w mWIG40 był Alior - notowania zyskały 4,9 proc. do 42,27 zł. Kurs akcji jest najwyższy od niemal 2 lat. Obroty akcjami wyniosły 22,4 mln zł.

3-letnie maksimum, po wzroście o 3,9 proc. do 213 zł, zanotowały akcje ING BSK. Ponad 3 proc. do 47,90 zł zwyżkowały także akcje Handlowego.

Prócz Aliora w granicach 4-5 proc., wzrosły w mWIG40 cztery inne spółki - Asbis, Biomed Lublin, Kernel i 11 bit studios.

Inwestorzy negatywnie ocenili wstępne wyniki PKP Cargo w I półroczu 2021 roku. W piątek wieczorem spółka podała, że zanotowała w tym okresie 130 mln zł skonsolidowanej straty netto i 2.046 mln zł przychodów. W I półroczu 2020 roku PKP Cargo miało 2.024 mln zł przychodów i 191,9 straty netto. Kurs akcji spadł 4,7 proc. do 18,2 zł i była to największa przecena w mWIG40.

W sWIG80 liderem wzrostów były akcje Action - kurs poszedł w górę 11,1 proc. do 12,50 zł. Spółka była także jednym z liderów obrotów, które wyniosły 4,1 mln zł. Taką samą wartość miał handel w przypadku akcji Cognora (-1,5 proc. do 4,68 zł).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane