Czwórka Rosjan z EBOR objętych śledztwem w sprawie korupcji

DI, PAP
opublikowano: 18-01-2011, 20:35

Brytyjska policja prowadzi dochodzenie w  związku z zarzutami korupcyjnymi wobec czwórki rosyjskich pracowników Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR), w tym wobec przedstawicielki Rosji w zarządzie banku - poinformowały we wtorek jego władze.

Rosyjskie Ministerstwo Finansów powiadomiło, że zwolniło Jelenę Kotową ze stanowiska rosyjskiego przedstawiciela w Radzie Dyrektorów EBOR i uchyliło jej immunitet, by umożliwić prowadzenie śledztwa wobec niej i trzech innych osób.

Rzecznik londyńskiej policji potwierdził, że nawiązano współpracę z EBOR w kwestii zbadania zarzutów korupcji.

EBOR, który ma swą siedzibę w stolicy Wielkiej Brytanii, powstał w roku 1991 jako instytucja finansowa mająca pomóc państwom w Europie Wschodniej w przystosowaniu się do wolnego rynku. Bank zainwestował w ubiegłym roku w tym regionie rekordową sumę 9 mld euro, z czego 2,3 mld w Rosji.

Troje z czworga rosyjskich urzędników, których śledztwo dotyczy, pracuje w dziale rosyjskim EBOR w Londynie, jedna osoba była w przeszłości tu oddelegowana - powiedział rzecznik EBOR w Londynie. Odmówił podania nazwisk osób, wobec których jest prowadzone śledztwo.

EBOR rozpoczął międzynarodowe dochodzenie i podzielił się swymi wnioskami z władzami rosyjskimi.

Kotowa została mianowana do Rady Dyrektorów EBOR przez rosyjski rząd i reprezentowała interesy Rosji, Białorusi i Tadżykistanu od lipca 2005 roku - poinformował rzecznik EBOR w Moskwie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Prawo / Czwórka Rosjan z EBOR objętych śledztwem w sprawie korupcji