Czy amerykańska grypa zarazi GPW?

Konrad Sobiecki
opublikowano: 29-07-2008, 08:54

Przed inwestorami na GPW stoi nie lada wyzwanie. Gracze będą musieli „przetrawić” wczorajsze wyjątkowo słabe zamknięcie nowojorskich indeksów. Bezpośrednim powodem do zniżek było pozbywanie się akcji z sektora finansowego.

Główny indeks amerykańskiej giełdy DJ zanurkował o ponad 2 proc., S&P zszedł w dół o ok. 1,9 proc. i podobnie zachował się Nasdaq, obniżając swój lot o 2 proc.

Amerykańskie notowania przełożyły się na rynek azjatycki. Indeksy Hang Seng oraz Nikkei znalazły się „wyraźnie” pod kreską.

A w Warszawie WIG20 próbował zaatakowanej wczoraj barierę na poziomie 2650 punktów. Mam nadzieję, że przetrawienie parkietu z Wall Street nie oddali nas znacząco od tego oporu. Dopiero wybicie powyżej tego oporu, umożliwiłoby dalszą, „północną” wędrówkę. Oczywiście takiemu zwrotu powinien towarzyszyć wyraźnie wyższy poziom obrotów. Ten zaś na przekór- ostatnio spada.

Z dużą uwagę należy zwrócić na wczorajsze „perełki”. Być może chodzące swoim tropem spółki z portfela Karkosika – Midas i Krezus odreagują wczorajszą wystrzałową passę.

Po dużej przecenie papierów na KGHM, wczoraj nastąpił przełom. Walory koncernu miedziowego odbiły się. Są szanse, że ten scenariusz powtórzy się, ponieważ notowania kontraktów na miedź dzisiaj rosną. Duże znaczenie dla surowca ma mocne wsparcie techniczno-psychologiczne na poziomie 8200 USD/ tonę. Przełamanie go „w dół” otworzyło by drogę do znacznie niższych pułapów, co przełożyłoby się na spadki lubińskiego koncernu.

Wpływ na dzisiejsze notowania będą mieć publikowane dane makro. Te przypłyną do nas zza oceanu. O godzinie 15 poznamy tzw. raport Case-Shiller o cenach domów (maj). Godzinę później przedstawiony zostanie również z USA indeks zaufania konsumentów (lipiec).

Wtorkowa sesja będzie również „bogata” w kolejne odsłony wyników kwartalnych amerykańskich gigantów. Przed godziną 15:30 poda je: Alcatel, Electronic Arts, Metlife, a po sesji Sony i Viacom.


 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Sobiecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Czy amerykańska grypa zarazi GPW?