Czy będzie test tegorocznych maksimów cen ropy?

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ
opublikowano: 30-04-2021, 11:56

Notowania ropy naftowej znajdują się na dobrej drodze do zakończenia bieżącego tygodnia na solidnym plusie. Cena tego surowca w USA przekracza 64 USD za baryłkę, a cena ropy Brent porusza się niewiele poniżej 68 USD za baryłkę.

W piątek zwyżka notowań wyhamowała, ale to nie powstrzymuje rynku od spekulacji, czy notowania ropy naftowej przetestują w najbliższym czasie tegoroczne maksima – a w przypadku ropy Brent, czy dotrą do bariery na poziomie 70 USD za baryłkę.

W ostatnim roku rynek ropy naftowej pokazał, że w krótkoterminowej perspektywie żadnego scenariusza wykluczać nie można – ale warto pamiętać, że jak na razie, dalsze zwyżki cen ropy naftowej nie mają uzasadnienia fundamentalnego. W bieżącym tygodniu trochę optymizmu na rynek ropy wprowadził rozszerzony kartel OPEC+ oraz dane dotyczące zapasów ropy w USA – jednak ten efekt powoli będzie ustępował, a do dalszych wzrostów cen będą potrzebne kolejne impulsy.

Pojawiają się także pozytywne akcenty w postaci znoszenia restrykcji pandemicznych w wielu krajach europejskich oraz w Stanach Zjednoczonych, jak również ogromne programy stymulujące gospodarkę, które budzą nadzieje na odrodzenie się popytu w tych częściach świata.

Jednocześnie, jak bumerang na rynek ropy powracają te same problemy dotyczące obaw o globalny popyt na ropę naftową. Wśród nich największą niewiadomą jest sytuacja w Indiach, czyli kraju będącym trzecim na świecie konsumentem ropy naftowej. Już od kilku tygodni regularnie rewidowane są w dół prognozy tamtejszego popytu na paliwa. Niepokojąca jest również sytuacja w Brazylii, będącej największym konsumentem paliw w Ameryce Południowej. To wszystko dzieje się w czasie, gdy OPEC+ rozpoczyna wycofywanie się z ogromnych cięć produkcji ropy naftowej.

Na razie powyższe informacje składają się na scenariusz równowagi, który może oznaczać konsolidację notowań ropy naftowej w najbliższych miesiącach. Chociaż tekst poziomu 70 USD za baryłkę jest możliwy, to niewiele wskazuje na to, aby notowania ropy miały szansę na kontynuację długoterminowych wzrostów z ostatniego roku.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane