Czy budżety obywatelskie wspierają zrównoważony rozwój miast?

  • Materiał partnera
opublikowano: 30-08-2018, 10:39

ECO-MIASTO 2018

  • Na początku tego roku weszły w życie przepisy, które zobowiązują miasta na prawach powiatu do utworzenia budżetu obywatelskiego. Wiele miast, również tych mniejszych, już wcześniej wprowadziło takie rozwiązanie. Od tego roku dodatkowe pytanie o projekty realizowane w ramach budżetów obywatelskich jest również elementem formularzy konkursowych projektu ECO-MIASTO dostępnych na stronie eco-miasto.pl
  • W tym roku miasta mogą zgłaszać do konkursu swoje osiągnięcia w pięciu kategoriach: mobilność zrównoważona, gospodarka wodna, efektywność energetyczna budynków, zieleń a powietrze, a także zupełnie nowej kategorii – gospodarka o obiegu zamkniętym.
  • Organizatorami projektu ECO-MIASTO są Ambasada Francji w Polsce oraz Centrum UNEP/GRID-Warszawa. ECO-MIASTO jest realizowane we współpracy z RENAULT Polska, SAUR Polska, Grupą Saint-Gobain, Ceetrus Polska, DK Energy i TIRU – grupa Dalkia, a także Wspólnie – Fundacja LafargeHolcim.
Przykład dobrych praktyk: instalacja fotowoltaiczna na dachu hali widowiskowo-sportowej w Karlinie (laureat konkursu ECO-MIASTO 2017 w kategorii efektywność energetyczna budynków)
Wyświetl galerię [1/6]

Przykład dobrych praktyk: instalacja fotowoltaiczna na dachu hali widowiskowo-sportowej w Karlinie (laureat konkursu ECO-MIASTO 2017 w kategorii efektywność energetyczna budynków)

Od przyszłego roku wysokość budżetu obywatelskiego w miastach na prawach powiatu będzie wynosić minimum 0,5% wydatków gminy. Już teraz jednak w wielu polskich miastach część budżetu przeznaczana jest na inicjatywy i projekty inwestycyjne zgłaszane przez mieszkańców. W szóstej edycji programu ECO-MIASTO jury konkursu ECO-MIASTO będzie mogło wyróżnić samorządy za taką współpracę z lokalną społecznością – projekty realizowane w ramach budżetu obywatelskiego po raz pierwszy są elementem formularzy konkursowych.

Wiele spośród tego rodzaju projektów doskonale wpisuje się w ideę zrównoważonego rozwoju: odpowiadają one na potrzeby lokalnych społeczności i podnoszą jakość życia mieszkańców, a jednocześnie przynoszą korzyści środowiskowe. Dodatkową zaletą wprowadzenia budżetów obywatelskich jest również możliwość większego angażowania się mieszkańców w życie miasta oraz poczucie realnego wpływu na jego funkcjonowanie, a co za tym idzie – także świadomość odpowiedzialności za najbliższe otoczenie.

Szósta edycja projektu ECO-MIASTO i nowa kategoria konkursowa
ECO-MIASTO to jeden z największych projektów popularyzujących ideę zrównoważonego rozwoju miast w Polsce. Celem projektu jest promowanie wymiany doświadczeń między miastami oraz nagradzanie tych ośrodków miejskich, które najlepiej realizują politykę zrównoważonego rozwoju. Na projekt ECO-MIASTO składają się konkurs dla miast, projekt edukacyjny dla szkół oraz międzynarodowa konferencja „INNOWACYJNE ECO-MIASTO”, która odbędzie się we wrześniu br. w Warszawie.

Dzięki szóstej już edycji projektu ECO-MIASTO chcemy pokazać, że polskie ośrodki miejskie mogą się pochwalić wieloma przykładami dobrych praktyk w dziedzinie zrównoważonego rozwoju, w tym w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym. Warto mówić o tych działaniach szczególnie teraz, gdyż w tym roku Katowice będą gospodarzem szczytu klimatycznego COP24. Jednocześnie zależy nam na tym, żeby zwrócić uwagę na rolę mieszkańców w tworzeniu zrównoważonych miast, ponieważ trudno sobie wyobrazić wprowadzanie realnych zmian bez udziału i poparcia lokalnych społeczności – mówi Pierre Lévy, Ambasador Francji w Polsce.

W tym roku po raz pierwszy jury konkursu oceni miasta za ich działania zmierzające w kierunku wprowadzenia gospodarki o obiegu zamkniętym. Zgodnie z tą ideą odpady nie powinny trafiać na wysypiska śmieci, dlatego konieczne jest efektywne gospodarowanie zasobami i zmniejszanie ilości produkowanych odpadów. Jeśli już one powstają, to mogą być przetwarzane w procesie recyklingu albo – w dalszej kolejności – stać się źródłem energii.

Konkurs ECO-MIASTO
Aby wziąć udział w konkursie ECO-MIASTO, samorządy do 10 września mogą nadsyłać wypełnione formularze zgłoszeniowe, dostępne na stronie eco-miasto.pl Miasta mogą zaprezentować swoje osiągnięcia w każdej z pięciu kategorii: mobilność zrównoważona, gospodarka wodna, gospodarka o obiegu zamkniętym, efektywność energetyczna budynków oraz zieleń a powietrze.

Do udziału w konkursie zaproszone są wszystkie polskie miasta i związki gminne. W każdej kategorii konkursowej przyznane zostaną dwie nagrody – jedna jest przeznaczona dla ośrodków z liczbą mieszkańców mniejszą niż 100 tys., a drugą otrzyma miasto powyżej 100 tys. mieszkańców. Uroczystość wręczenia nagród w konkursie odbędzie się 27 września 2018 r. podczas międzynarodowej konferencji nt. rozwoju zrównoważonego miast w Warszawie.

Poprzednie edycje
W dotychczasowych edycjach konkursu ECO-MIASTO wzięło udział blisko 100 miast. Organizatorzy otrzymali w sumie 262 formularze zgłoszeniowe. 43 miasta z 11 województw zostały nagrodzone lub wyróżnione. Laureatami edycji 2017 zostały Gdynia (w trzech kategoriach), Jaworzno, Karlino, Częstochowa, Leszno, Katowice, Ostrów Wielkopolski, Wołomin, Lublin i Kartuzy. Pełna lista dotychczasowych laureatów i wyróżnionych jest dostępna na stronie eco-miasto.pl/konkurs-dla-miast-2/konkurs-dla-miast/laureaci-minionych-edycji/

Dlaczego warto wziąć udział?
Uczestnicząc w konkursie ECO-MIASTO, samorządy otrzymują możliwość promowania swoich działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Dzięki temu zyskuje wizerunek miast – nie tylko na poziomie ogólnopolskim, lecz także lokalnym, ponieważ ekologiczne projekty samorządów mogą stać się lepiej rozpoznawalne wśród mieszkańców. ECO-MIASTO stwarza również przestrzeń do wymiany doświadczeń między władzami miast, co sprzyja naśladowaniu dobrych praktyk.

Projekt edukacyjny „Zakręceni w przestrzeni”
W ramach projektu ECO-MIASTO odbywa się trzecia już edycja projektu edukacyjnego "Zakręceni w przestrzeni" organizowanego przez Wspólnie - Fundację LafargeHolcim.

Celem projektu jest zaangażowanie dzieci i młodzieży do czynnego udziału w projektowaniu i tworzeniu przyjaznych miejsc, w których funkcjonują na co dzień, takich jak szkoła, biblioteka, dom kultury. Projekt ma pokazać młodym mieszkańcom miast i miasteczek, że mogą oni wpływać na otaczającą ich przestrzeń publiczną, tak aby w przyszłości byli obywatelami odpowiedzialnymi za tworzenie zrównoważonych miejsc. Tegoroczna edycja realizowana pod hasłem OD_NOWA jeszcze bardziej zachęca dzieci i młodzież do wykorzystania materiałów ekologicznych, upcyclingu, uwzględnienia zieleni w projektowanych przestrzeniach, co może pozytywnie wpływać na samopoczucie uczniów oraz poprawić jakość i estetykę miejsc.

Konkurs dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych potrwa do 19 września br. Laureaci w kategorii szkół podstawowych otrzymają zestawy LEGO Architecture, a najlepsze pomysły uczniów klas VII-VIII oraz szkół ponadpodstawowych na zmianę przestrzeni zostaną zrealizowane.

Konferencja o zrównoważonym rozwoju miast
Tegoroczna edycja konferencji „INNOWACYJNE ECO-MIASTO” będzie miała miejsce w dniach 27-28 września w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej. Na poprzednią edycję wydarzenia, która odbyła się w listopadzie 2017 r. zarejestrowało się ponad 700 uczestników. Konferencja jest okazją do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie zrównoważonego rozwoju, dlatego doskonale wpisuje się w ideę projektu ECO-MIASTO. Podczas konferencji odbywa się również wręczenie nagród w konkursie ECO-MIASTO. Szczegółowy program konferencji jest dostępny na stronie www.gridw.pl/innowacyjneecomiasto18

Więcej informacji o projekcie ECO-MIASTO można znaleźć na stronie internetowej eco-miasto.pl oraz w portalu Facebook.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu