Czy inwestorzy z USA znów przystąpią do „kupowania dołka”?

Łukasz Pachucki, Dział Analiz XTB
opublikowano: 20-09-2021, 18:21

Poniedziałkowa sesja na rynkach akcji przynosi morze czerwieni. Spadki na europejskich parkietach były bardzo dotkliwe, natomiast w godzinach popołudniowych uwaga rynków kieruje się już na Wall Street. Pojawia się pytanie - czy ponownie będziemy świadkami scenariusza pod tytułem „buy the dip”?

Obawy związane z bankructwem chińskiego dewelopera negatywnie wpłynęły na giełdowy sentyment i doprowadziły dziś do silnych spadków. Mówi się jednak, że problemy Evergrande były zaledwie jednym z katalizatorów, gdyż rynki już od pewnego czasu mierzyły się z kilkoma czynnikami ryzyka – wariantem Delta, dyskusją na temat tzw. taperingu, limitem zadłużenia w USA czy wreszcie astronomicznymi wycenami na rynkach akcji. Niektórzy wieszczą dużą korektę na Wall Street, przykładowo Morgan Stanley ostrzega przed cofnięciem przekraczającym nawet 20%. Z drugiej strony warto jednak pamiętać, że ta instytucja słynie akurat z niedźwiedziego tonu – nie tak dawno ich główny strateg ds. rynku akcji podniósł swoją prognozę dla indeksu S&P 500 na koniec 2021 roku z 3900 punktów do… 4000 punktów. Warto zatem mieć na uwadze, że część prognoz zawsze będzie skrajnie pesymistyczna.

fot.BRYAN R SMITH/Reuters/Forum
fot.BRYAN R SMITH/Reuters/Forum

Dziś rynek skupia się na pewnej kluczowej barierze, którą dla indeksu S&P 500 jest 50-dniowa średnia krocząca. W ciągu ostatniego roku indeks w zasadzie nie spadał poniżej tej średniej na dłużej niż 1-2 dni. Chcąc znaleźć mocniejszą przecenę, należy się cofnąć aż do października 2020 roku, gdy indeks spadł nawet lekko poniżej 100-dniowej średniej kroczącej. Jak dotąd przebieg dzisiejszej sesji za oceanem jest już lekko niepokojący, gdyż indeks zanurkował poniżej 50-dniowej średniej kroczącej i testowana jest właśnie 100-dniowa średnia krocząca – co dalej? Czy inwestorzy przystąpią do realizowania strategii „buy the dip” tak, jak to miało miejsce w ubiegłych miesiącach? Nadzieją wciąż może być sytuacja na rynku metali szlachetnych – ceny złota lekko zyskują, więc nie widać jest panicznej wyprzedaży wszystkich klas aktywów, tak jak ma to miejsce w trakcie największych panik giełdowych (wówczas sprzedawane jest praktycznie wszystko w związku z koniecznością uzupełnienia depozytów zabezpieczających tzw. margin call). Do zakończenia sesji w USA pozostały już niecałe 4 godziny – wyprzedaż jest kontynuowana i jak dotąd nie widać próby odbicia. Sytuację z pewnością warto jednak monitorować aż do zakończenia handlu.

Akcje ze Starego Kontynentu zakończyły dzień wyraźnie niżej. Część indeksów z Europy Zachodniej zanurkowała nawet o ponad 2%. Patrząc na GPW w Warszawie - WIG20 spadł o 2,59%, mWIG40 stracił 3,31%, a sWIG80 zakończył sesję 3,09% pod kreską.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane