Czytasz dzięki

Czy inwestowanie w apart- i condohotele jest bezpieczne?

  • Materiał partnera
opublikowano: 10-02-2020, 13:40

Eksperci rynku nieruchomości od lat obserwują rosnący rynek apart- i condohoteli. Polaków, którzy chcą skorzystać z wysokiej stopy zwrotu (nawet do 10%) z takiej inwestycji nie brakuje. Ale czy taki sposób pomnażania oszczędności jest na pewno bezpieczny?

Niskie oprocentowanie lokat bankowych powoduje, że coraz więcej osób poszukuje innych, bardziej intratnych sposobów inwestowania pieniędzy. Odpowiedzią mają być apart- i condohotele, czyli lokale przeznaczone pod wynajem. Te pierwsze zwykle są w pełni wyposażonymi mieszkaniami z kuchnią, natomiast w wypadu drugich to najczęściej pokoje hotelowe o dużej powierzchni. Warto jednak nadmienić, że granice te są umowne, a stosowane nazewnictwo zależy od firmy, która oferuje możliwości inwestycji w apart- i condohotele.

Rekordowe zyski?

Cena za mkw. w takich projektach oscyluje w graniach od 6 do 20 tysięcy złotych netto. Przed zakupem należy sprawdzić czy obejmuje ona wyposażenie lokalu, miejsce parkingowe i np. udział w częściach wspólnych. Po zrealizowaniu inwestycji, deweloper lub najczęściej wyspecjalizowana firma podejmuje się zarządzania obiektem. Inwestor otrzymuje zyski z wynajmu lokalu rozliczanie procentowo raz w miesiącu, kwartale lub rocznie w zależności od umowy. Stopy zwrotu sięgają 6-7%, chociaż niektórzy operatorzy mówią nawet o 10%.

Chętnych do inwestowania nie brakuje, w latach 2017-2018 rynek apart- i condohoteli urósł o ponad 170%, ale w ostatnim roku zaledwie o 36% jak podaje portal InwestycjewKurortach.pl. Nasycony rynek będzie teraz dążył do profesjonalizacji, czego mogło wyraźnie brakować w latach ubiegłych.

Nie pozwól się zaczarować

W 2019 roku Komisja Nadzoru Finansowego, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju zainicjowały wspólnie kampanię edukacyjną Oczarowani.pl. Powstał portal wiedzy, grupujący najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi, dotyczące apart- oraz condohoteli. Urzędy zwracają uwagę, że decyzje o inwestycji w tego typu przedsięwzięcia nie są wolne od ryzyka. Zanim zdecydujemy się ulokować w nich środki, warto przeprowadzić dokładny research oraz uzyskać jak najwięcej informacji o powstającym obiekcie. W jaki sposób będzie finansowana jego budowa – ze środków własnych spółki, z emisji obligacji, czy może z wpłat klientów? Należy sprawdzić informacje nie tylko o deweloperze (jak długo istnieje na rynku, jaki projekty zrealizował, jaka jest jego kondycja finansowa), ale także o firmie, która będzie później zarządzać obiektem.

Na szczególną uwagę zasługuje przede wszystkim status prawny nieruchomości – czy kupujemy mieszkanie czy lokal usługowy? Ma to niebagatelne znaczenie w kontekście późniejszego wyjścia z inwestycji. Odsprzedanie mieszkania prawdopodobnie będzie o wiele prostsze, biorąc pod uwagę utrzymujący się wysoki popyt na rynku nieruchomości. W wypadku lokalu usługowego czy udziałów w condohotelu może to nie być tak łatwe, szczególnie biorąc pod uwagę, że nie wiemy, jak rynek tego typu produktów będzie się rozwijał za kilka lat.

Przed zakupem należy również przeanalizować dokładnie lokalizację inwestycji. Czy znajduje się w miejscu dobrze skomunikowanym z centrum, czy wokół nie brakuje atrakcji dla turystów i czy w przyszłości w jej sąsiedztwie nie powstanie np. trasa szybkiego ruchu. Te i wiele innych czynników zadecyduje o późniejszym sukcesie projektu oraz poziomie wynajmu lokali, co w prosty sposób przełoży się uzyskane zyski.

Rynek najmu zmienia się

Jak każda inwestycja, również ulokowanie oszczędności w apart- i conhotelach, niesie za sobą pewne ryzyko. Trudno dziś przewidzieć czy tak młody sektor na rynku nieruchomości faktycznie będzie przynosił wysokie zyski również w przyszłości. Bezpieczną inwestycją pozostaje na pewno zakup mieszkania bezpośrednio u renomowanego dewelopera, a potem jego najem na własną rękę lub za pomocą pośrednika.

W niedalekiej przyszłości na polskim rynku nieruchomości pojawią się także nowe opcje najmu długo- i krótkoterminowego dla klientów. W przygotowaniu są kolejne mieszkania pod wynajem projektu Resi4Rent, w który zaangażowana jest firma Echo Investment. Także wrocławska spółka deweloperska Vantage Development zapowiedziała rozpoczęcie inwestycji w lokale na wynajem w największych miastach w Polsce.

Perspektywa rozwoju najmu instytucjonalnego, który nastąpi w najbliższych latach to na pewno czynnik, który warto wziąć pod uwagę inwestując swoje oszczędności w rynek nieruchomości, w tym w apart- i condohotele.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane