Robotyzacja: od czego zacząć?

Materiał partnera
opublikowano: 20-11-2017, 00:00

Cyfryzacja i robotyzacja zaszły już tak daleko, że standardem są maszyny pracujące ramię w ramię z operatorami. Do niedawna kontrola nad nimi wymagała sztabu specjalistów, a podczas pracy były nadzorowane przez człowieka. Nowa generacja robotów może już być kontrolowana praktycznie przez każdego użytkownika.

Roboty współpracujące Universal Robots oprócz łatwej obsługi, mają też inną przewagę – mogą być dobrym rozwiązaniem w firmach każdej wielkości i na całym świecie. Ramiona robotyczne są tak skonstruowane, że ułatwiają i automatyzują monotonne procesy przemysłowe. Podejście to umożliwia działom produkcyjnym przydzielanie pracownikom zadań przynoszących im więcej satysfakcji. Dzięki temu tworzą miejsca pracy, na których spotykają się z nowymi wyzwaniami, które zwiększają wartość firmy.

Robot, ogrodnik szklarniowy

Roboty współpracujące UR mają zastosowanie w branżach: motoryzacyjnej, rolniczej, spożywczej, farmaceutycznej, elektronicznej, obróbki metali i tworzyw sztucznych. Roboty UR mają już całą historię wdrożeń, często w branżach wydawałoby się na pierwszy rzut oka całkowicie odmiennych. Przykłady zastosowań można znaleźć tutaj: https://www.universal-robots.com/pl/studia-przypadkow

Universal Robots powstało w 2005 roku, a dwa lata później pierwsze urządzenia były gotowe do zastosowania. Pierwszym testem była praca w szklarni, a zadaniami robota było układanie doniczek z roślinami. Do pracy zrobotyzowany pracownik przyjechał w bagażniku konstruktorów, ale niedługo później potencjał rozwiązań firmy Universal Robots dostrzegł duński publiczny fundusz inwestycyjny. Firma rozpoczęła seryjną produkcję i sprzedaż robotów. Na początek zbudowano sieć dystrybucji w Danii, a od początku tej dekady sieć oplata kolejne rynki w Europie i Azji.

Maszyny UR to zaawansowane narzędzia, w postaci 6-przegubowych przemysłowych ramion robotycznych. Aktualnie w ofercie znajdziemy trzy modele, koncepcyjnie podobne do siebie: UR3, UR5 i UR10, co oznacza odpowiednio 3, 5 i 10 kg udźwigu ramienia. Dzięki nim można zautomatyzować te procesy, które są potencjalnie niebezpieczne czy monotonne, tym samym wyznaczając pracownikom zadania, które zapewnią im nowe wyzwania. Koszt całkowitej inwestycji został tak skalkulowany, że średni okres zwrotu z inwestycji wynosi wedle danych producenta nieco ponad sześć miesięcy.

Znakiem czasu są zmiany w obsłudze, które upraszczają proces kontroli nad robotami współpracującymi i dają do niej dostęp szerszemu gronu użytkowników. Składa się na to:

Łatwe programowanie

Dzięki opatentowanej technologii operatorzy bez żadnego doświadczenia w programowaniu mogą szybko skonfigurować i obsługiwać roboty UR przy użyciu intuicyjnej wizualizacji 3D. Wystarczy przesunąć ramię robotyczne do pożądanych punktów orientacyjnych lub skorzystać z klawiszy strzałek na łatwym w użyciu tablecie dotykowym. Firma udostępnia e-learningowe szkolenie składające się z 12 modułów, które szkolą użytkowników w obsłudze robotów w 87 minut.

Szybka konfiguracja

Firma Universal Robots zrewolucjonizowała proces konfigurowania robotów, dzięki czemu czas wdrożenia robota nie jest już mierzony w tygodniach, lecz w godzinach. Średni czas konfiguracji zgłaszany przez klientów wynosi pół dnia. Pierwszy kontakt z robotem, obejmujący jego rozpakowanie, montaż oraz zaprogramowanie pierwszego prostego zadania zajmuje nieprzeszkolonemu pracownikowi zazwyczaj mniej niż godzinę.

Elastyczne powtórne wdrażanie

Przesunięcie robota do pracy przy nowych procesach jest szybkie i łatwe, dzięki czemu można zautomatyzować każde zadanie manualne, włącznie z takimi, które obejmują niewielkie partie lub które niosą za sobą konieczność szybkiego przełączenia. Robot może ponownie wykorzystywać te same programy dla powtarzających się zadań, dzięki ergonomicznym i łatwym do ponownego wdrożenia aplikacjom, które nie wymagają zmiany układu produkcji.

Bezpieczne roboty współpracujące

Zdecydowana większość, nawet 80 procent z tysięcy robotów UR instalowanych na całym świecie, pracuje bez żadnych osłon bezpieczeństwa, po dokonaniu wstępnej oceny ryzyka, ramię w ramię z operatorami. System bezpieczeństwa posiada zatwierdzenie i certyfikację TÜV (Niemieckie Stowarzyszenie Dozoru Technicznego).

Najszybszy zwrot z inwestycji w branży

Średni czas zwrotu z inwestycji w przypadku maszyn Universal Robots to 195 dni. To czyni je dostępnym także dla mniejszych firm, które nie planowały robotyzacji, ponieważ była poza ich finansowym zasięgiem.

Zachęty podatkowe do inwestycji

Obowiązujące od początku 2017 roku regulacje prawne dotyczące robotyki sprawiają, że inwestycja w roboty współpracujące staje się coraz bardziej opłacalna. Tzw. ustawa o robotyzacji, czyli nowelizacja ustaw o podatku PIT i CIT zachęca do inwestycji w najnowsze technologie i urządzenia. Koszty takich zakupów będzie można szybciej amortyzować, a to znaczy, że przedsiębiorcy zapłacą niższy podatek, natomiast sama inwestycja odniesie lepszy efekt, bardziej widoczny „w kieszeni przedsiębiorcy”. Określony w ustawie limit odpisu – 100 tys. zł obejmie łączną kwotę odpisu amortyzacyjnego oraz kwotę dokonanej wpłaty na przykład na zakup robotów. Roczna korzyść z nowej ustawy dla firmy będącej płatnikiem podatku CIT i PIT po skorzystaniu z odpisu w pełnej wysokości może wynieść nawet 17,7 tys. zł* .

*Źródło, link: https://www.mr.gov.pl/strony/aktualnosci/ustawa-o-robotyzacji-podpisana-przez-prezydenta/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu