Czy ktoś odpowie za straty?

X-Trade Brokers DM
opublikowano: 22-01-2008, 14:58

Nie ulega wątpliwości, iż w najbliższym czasie słowo ryzyko zyska na popularności. Choć większość inwestorów mogła by  mieć problemy z obliczaniem miar dyspersji, wiadomo już przynajmniej, iż to co  może przynieść duży zysk, może także tracić na wartości. Niektórzy niestety za  tę lekcję słono zapłacili. Coraz wyższe są szacunki odnośnie tego, ile pieniędzy wyparowało z giełdy i aż strach pomyśleć w jakim stopniu szczupleją portfele TFI – z pewnością w styczniu będzie to znacznie więcej niż w listopadzie kiedy znikło 10 miliardów złotych.

Najkrócej można powiedzieć, że klienci TFI sami są sobie winni. Przecież musieli zapoznać się z prospektami funduszy, w które inwestowali i gdyby posiadali odpowiednią wiedzę na temat świata finansów, nie ponieśliby dotkliwych strat. Czy aby na pewno? A gdzie wiarygodność i profesjonalizm instytucji finansowych? Co krawiec, lekarz czy mechanik ma zrozumieć z 250 stronicowego dokumentu bez pomocy doradcy? Czy Ci ostatni nie zapewniali czasem o świetlanej przyszłości rynku akcji?

Warto przypomnieć, że na początku dekady amerykańskie banki inwestycyjne zapłaciły swoim klientom gigantyczne odszkodowania za przygotowywanie nierzetelnych analiz i wykorzystywanie niewiedzy klienta. Nie sądzę aby Komisja Nadzoru Finansowego posunęła się znacząco dalej niż w ostatnim stanowisku, kiedy obiecała bliżej przypatrzeć się reklamom funduszy. Tak czy owak sektor finansowy straci na pewno. Zaufania klienta niełatwo będzie odbudować. Co zaś pozostaje inwestorom? Na przyszłość pamiętajmy, że wysoka oczekiwana stopa zwrotu to też wyższe ryzyko. Ryzyko, które można zmniejszyć poprzez inwestycje na wielu rynkach, w tym obligacji, walutowym czy surowców. I wreszcie kierujmy się zdrowym rozsądkiem zwłaszcza gdy nasz doradca nie wygląda na osobę, która zebrała już doświadczenia z kilku kryzysów finansowych.

Przemysław Kwiecień
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Przemyslaw.kwiecien@xtb.pl         

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: X-Trade Brokers DM

Polecane