Czytasz dzięki

Czy na stałe przeniesiemy aktywności do sieci? [ZAPIS DEBATY]

  • Materiał partnera
opublikowano: 17-06-2020, 13:14

Człowiek coraz większą część swojego życia spędza w sieci, a epidemia COVID-19 jeszcze znacząco wzmocniła ten trend. Czy już tam zostaniemy? Czy to będzie trwała zmiana? Na te pytania odpowiedali eksperci uczestniczący w debacie: „Po migracji do sieci. Człowiek w cyfrowym świecie”

Partnerem debaty jest firma Provident

14:55

Dziękujemy za uwagę, na tym kończymy debatę pt. Po migracji do sieci. Człowiek w cyfrowym świecie”. Niebawem na stronie PB.pl raport dotyczący naszych online'owych aktywności i kolejne materiały. 

14:50

Na koniec Dagmara Skalska o tym, jak zmienią się nasze sposoby na spędzanie wolnego czasu. 

- Doceniliśmy kontakt z naturą. Teraz wolny czas zamiast oglądania serialu, czy siłowni może przeznaczymy ten czas na spacer, aktywność fizyczną na świeżym powietrzu. Miejsca bez zasięgu internetu staną się luksusem. Będziemy płacić za wyizolowane miejsca, gdzie nie ma sieci. Pandemia pokazała, że to może się zrealizować - podsumowuje blogerka i pisarka. 

14:47

Na koniec wątek rozrywki i spędzania czasu wolnego. 

- Trudno się dziwić, że ludzie w zamknięciu oglądali więcej telewizji. Mieli niewielki wybór, ale po odmrożeniu wrócą do normalnej aktywności - mówi Marcin Przybyłek. 

14:45

A tak do tematu bezpieczeństwa podchodzą respondenci w badaniu SpotDaty. 

14:43

Pojawia się również wątek bezpieczeństwa. 

- Bankowość online jest bezpieczna, dbamy o to jako bankowcy. Ale dostęp do tego "sejfu" mają nasi klienci. A oni często podchodzą do tego frywolnie, więc tu trzeba działań z obu stron - mówi Przemysław Barbrich. 

- Pączkują innowacyjne rozwiązania, które są łatwiejsze i bezpieczniejsze dla klientów np. czytniki linii papilarnych. Trudniej to sfałszować niż np. dokument - dodaje Katarzyna Szerling. 

 

14:40

Przechodzimy do obszaru finansów i przenoszenia tej sfery do sieci.

- Pandemia przyspieszyła ewolucję pewnych procesów. Jest spora grupa osób, które przełamała swoje bariery i jeśli uznają to za funkcjonalne i przydatne to przy tym zostaną - mówi Katarzyna Szerling. - Kontakt z drugą osobą będzie nadal ważny, szczególnie w przypadku decyzji, które będą miały duży wpływ na nasze życie i na nasze finanse np. zaciąganie zadłużeń, lokowanie oszczędności. Finanse to bardzo różne produkty. Niektóre są proste, a inne bardziej skomplikowane jak np. inwestycje giełdowe  czy fundusze inwestycyjne. Trzeba je zrozumieć - dodaje. 

14:35

- Musieliśmy bardzo szybko przestawić swoje nawyki zakupowe, żeby w ogóle funkcjonować. Ze strachu rezygnowaliśmy z wielu rzeczy. Tymczasem już w maju, jeśli się przyjrzymy choćby zakupom na raty, to ten spadek wśród pokolenia 30-latków już nie jest taki duży - mówi Przemysław Barbrich ze Związku Banków Polskich. - Wszystko wróci do normy, tylko potrzeba na to więcej czasu. Tak było też po 11 września, gdzie wydawało się, że świat kompletnie się zmienił - dodaje

14:29

Blogerka nawiązuje również do zmian nawyków, także zakupowych. - Jeżeli chodzi o nasze nawyki, to badania mówią, że żeby zbudować nowy nawyk to jest od 66 dni do nawet roku. Tyle potrzeba, by ten nawyk stał się naszym automatycznym rozwiązaniem. To może się nie wydarzyć, bo przez czas izolacji byliśmy motywowani lękiem. Teraz przychodzi odmrożenie i ludzie już nie chcą oglądać plaży na Netfliksie, tylko chcą naprawdę na tę plażę wyjść. Nawyki kształtowane przez kilkanaście lub kilkadziesiąt lat, tak szybko się nie zmienią. Nie byłabym pewna, że wszystko przeniesie się do online - podsumowuje. 

14:23

O różnych aspektach pracy zdalnej mówi też Dagmara Skalska:

Są zawody, w których wspólne środowisko pracy jest motywujące, ludzie się wzajemnie nakręcają, a w domu to już nie jest to samo. Z kolei zawody freelancerów, np. graficy odbiorą tę sytuację zupełnie inaczej. Na home office trzeba mieć dyscyplinę wewnętrzną. To zależy od tego w jakim środowisku działamy. 

14:18

O pracy zdalnej mówi też Katarzyna Szerling - Postawiłabym tezę, że całkowita praca zdalna to jeszcze odległa przyszłość. Ale progowo bardzo przesuwamy się w tym kierunku - uważa. - 24 proc. osób, które mieszkają same, wydawałoby się, że najlepiej zniosą izolację, tymczasem z badań wynika, że te osoby mają najtrudniej i najczęściej potrzebują pomocy. 

14:15

Miejsca pracy ukradły nam trochę życia. Do pracy idzie człowiek kategorii A, czyli wypoczęty pełny energii, a do domu po pracy wraca człowiek zmęczony. Z drugiej strony w pracy też zawiązują się relacje i przyjaźnie. Ludzie do tego tęsknią - Podsumowuje Przybyłek. 

14:09

- Praca z domu nie musi być ósmym cudem świata. To jest rozwiązanie dla osób, które dobrze się czują we własnym domu, we własnym związku. A to nie jest oczywiste, bo jeśli ktoś źle znosi samotność, to będzie wolał biuro - mówi Marcin Przybyłek. 

14:00

Debatę rozpoczynamy od kilku danych z raportu SpotDaty i Providenta. Jednym z ciekawych tematów jest podejście do pracy zdalnej. 

13:45

Dyskusję prowadzi Łukasz Korycki, zastępca redaktora naczelnego Pulsu Biznesu. Udział w debacie wezmą:

- Katarzyna Szerling, członek zarządu Provident Polska i dyrektor marketingu

- Marcin Przybyłek, pisarz, trener biznesowy i projektant gier komputerowych

- Przemysław Barbrich, dyrektor komunikacji w Związku Banków Polskich

- Dagmara Skalska, pisarka i blogerka

13:30

Punktem wyjścia do rozmowy jest raport przygotowany przez SpotData wraz z Providentem. Jego głównym celem jest pokazanie, jakie szanse i ryzyka wiążą się z przenoszeniem aktywności do świata cyfrowego. Raport będzie się składał z czterech segmentów, w których zaprezentowane zostaną poszczególne sfery cyfrowego życia - praca, zakupy, finanse oraz życie codzienne, w tym rozrywka i kultura. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MATERIAŁ PARTNERA

Polecane