Czy NBP i BGK będą interweniować ?

Adrian Mech, NOBLE Markets Dom Maklerski Noble Securities S.A.
opublikowano: 19-12-2011, 17:28

W dniu dzisiejszym Ministerstwo Finansów odkupiło bony skarbowe, które finalnie nie osiągnęły spodziewanego pułapu.

Wartość jaką udało się uzyskać to 2.25 mld EUR jednak do pełnego zażegnania ryzyka przekroczenia limitu zadłużenia wynoszącego 55 proc. PKB potrzebny był poziom w granicach 16 mld EUR.

W poniedziałek nie udało się MF uzyskać oczekiwanej kwoty z odkupy bonów skarbowych, która nie dopuściłaby do przekroczenia limitu zadłużenia 55 proc. w stosunku do Produktu Krajowego Brutto. W związku z tym interwencje ze strony Narodowego Banku Polski oraz Banku Gospodarstwa Krajowego mające na celu wzmocnienie krajowej waluty pozostają realne. W obecnej sytuacji NBP za pomocą BGK pozostaje aktywnym obserwatorem rynku walutowego i w razie potrzeby można się spodziewać kolejnej interwencji mimo przeznaczenia dość sporego kapitału( 6 mld EUR) na rzecz Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Jest to związane z realizacją planu wzmocnienia MFW przez Unię Europejską o 200 mld EUR z czego 50 mld EUR ma zostać pozyskane przez kraje nienależące do strefy euro-nie posiadające w obrocie krajowym wspólnej waluty. Polska mimo swojego znacznego udziału posiada całkiem spore rezerwy, których może użyć do walki z rynkiem na rzecz polskiego złotego, a poza tym posiada dobrą linię kredytową udostępnianą przez MFW. Na chwilę obecną rodzima waluta powoli się umacnia względem ważniejszych walut na Świecie. Para EURPLN o godzinie 16.00 znajduje się na poziomie 4.4844. Na koniec piątkowej sesji zanotowała 4.4945 - tak więc obecnie mamy zysk na poziomie 1 grosza, a dzisiejsze minimum wynosi 4.4798 i jego przebicie dałoby szansę na osiągnięcie piątkowego dołka 4.4785. Polskiego złotego wspierają dzisiaj dodatkowo dobre dane makroekonomiczne, które okazały się znacznie lepsze od wcześniejszych oczekiwań analityków. Produkcja przemysłowa w listopadzie wyniosła 8.7% r/r wobec prognozy 5.8% r/r oraz cena produkcji sprzedanej również okazała się lepsza od wcześniejszych przewidywań 8.7% r/r  i osiągnęła odpowiednio 8.9% r/r.

W przypadku wspólnej waluty pozostaje ona w widocznej konsolidacji  w stosunku do dolara amerykańskiego oczekując dalszych decyzji dotyczących zarówno finalnego pozyskania kapitału na wprowadzenie programu pomocowego dla krajów pochłoniętych kryzysem (200 mld EUR o których wspomniałem wcześniej) jak również kolejnych ruchów ze strony agencji raitingowych. Na chwilę obecną agencja Moody’s obniżyła wiarygodność kredytową Belgii do poziomu Aa3 z Aa1, a Fitch bierze pod lupę kolejne sześć krajów UE w tym Hiszpanię i Włochy. Podkreślić również należy wcześniejszą decyzję agencji S&P o umieszczeniu 15 krajów należących do strefy euro na liście obserwacyjnej. Nie są to na pewno informacje poprawiające sentyment wśród inwestorów, a dalsze losy Unii Europejskiej pozostają niepewne. W poniedziałek o godzinie 16.20 para walutowa EURUSD znajduje się na poziomie 1.3019. Piątkową natomiast zakończyła odnotowując 1.3035, a dzisiejsze minimum wynosi 1.2982 i jego przebicie dałoby szansę na osiągnięcie ostatniego lokalnego dołka 1.2944 z dnia 14 grudnia.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adrian Mech, NOBLE Markets Dom Maklerski Noble Securities S.A.

Polecane