Czy pasażer odpowiada za popsute kasowniki?

DI
13-12-2010, 15:29

Korzystając z siłowni, ćwiczysz na własne ryzyko, bo klub nie ponosi odpowiedzialności za urazy? Chociaż stosowanie takich klauzul jest wbrew prawu – przypomina Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów – możemy je znaleźć w wielu umowach.

UOKiK przypomniał właśnie, co to jest rejestr klauzul niedozwolonych, do którego wpisano już 2112 postanowienia umów (od początku tego roku  wpisano ich już 155). Najwięcej – prawie 700 – dotyczy turystyki, usług finansowych i bankowych – 183, nieruchomości – 247, edukacji – 198, ubezpieczeń – 7.

Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, prezes UOKiK. Fot. WM
Zobacz więcej

Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, prezes UOKiK. Fot. WM

Do rejestru trafiają klauzule uznane wyrokiem sądu za niedozwolone. UOKiK przypomina, że wpisanie postanowienia oznacza, że jest ono nieważne i żadnemu przedsiębiorcy nie wolno go stosować. Za złamanie tego zakazu prezes urzędu może nałożyć karę. Dlatego rejestr jest przydatny nie tylko dla konsumentów. Powinni go uważnie studiować przedsiębiorcy opracowujący wzory umów z klientami.

Pozwy o uznanie postanowienia za niezgodne z prawem mogą kierować do sądu m.in. prezes UOKiK, organizacje konsumentów, rzecznicy konsumentów, a także sami konsumenci.

Przykłady niedozwolonych klauzul? UOKiK przypomina, że sąd stwierdził, iż pasażer, który nie może skasować biletu, bo żaden kasownik nie działa, nie może za to ponosić odpowiedzialności. W takiej kontroler nie ma prawa potraktować go jako jadącego bez biletu i nałożyć kary.

Do rejestru trafiły także klauzule, zgodnie z którymi student musi przenieść na uczelnię prawa autorskie do pracy dyplomowej czy wszystkich powstałych podczas nauki. Prawa autorskie należą do autora pracy, a można je przenieść tylko na podstawie odrębnej umowy – przypomina UOKiK.

Sąd zakwestionował także klauzulę mówiącą o tym, że konsument może składać reklamację tylko przy odbiorze rzeczy z pralni, a w przypadku kupna wycieczki last minute nie mógł stawiać takich samych wymagań, jak przy imprezach za pełną cenę. A właściciel klubu nie ponosił odpowiedzialności za urazy powstałe podczas ćwiczeń na siłowni.

UOKiK chwali się też, że dzięki jego interwencji w październiku do rejestru zostały wpisane postanowienia zabraniające operatorowi telekomunikacyjnemu rozwiązanie umowy ze skutkiem natychmiastowym bez wcześniejszego powiadomienia np. w przypadku zalegania z opłatami.

Rejestr klauzul niedozwolonych znajdziesz tutaj >>>>>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Czy pasażer odpowiada za popsute kasowniki?