Czy programiści używali nielegalnego e - programu?

Mariusz Zielke
15-10-2003, 00:00

Czy program chroniący internautów przed niechcianymi połączeniami z numerami 0-700 ma wadę prawną? TP SA i autorzy stanowczo zaprzeczają.

SS Antydialer — to program, którego testową wersję Telekomunikacja Polska (TP SA) udostępniła na swojej stronie internetowej za darmo. Ma chronić internautów przed niepożądanymi połączeniami (m.in. z płatnymi numerami 0-700) podczas surfowania po sieci. Tymczasem na kilku stronach internetowych pojawiły się sugestie, że program został napisany przy użyciu... pirackiego oprogramowania.

SS Antydialer został napisany na konkurs zorganizowany przez TP SA, wygrał, a potem został certyfikowany przez Signet.

Ocena fachowców jest jednoznaczna — to bardzo dobry program. Mamy nadzieję, że dzięki niemu internauci będą mogli bezpieczniej poruszać się po zasobach globalnej sieci — napisano na stronie TP SA.

Innego zdania są internauci, którzy przeanalizowali kod źródłowy. Twierdzą oni, że autorzy programu zbudowali interfejs swojej aplikacji na bazie komponentów z testowego pakietu BusinessSkinForm firmy Almediadev, omijając zabezpieczenia tej ograniczonej wersji. To — ich zdaniem — świadczy o nielegalnym użyciu programu Almediadev.

Czyżby autorzy programu antydialerowego napisanego dla TP SA użyli pirackiej/spatchowanej wersji komponentów? — pyta autor komentarza na jednym z serwisów.

Gdyby manipulacja w komponentach okazała się prawdą, sprawa mogłaby zakończyć się skandalem. Zaraz po telefonach od ,,PB” TP SA zablokowała możliwość ściągnięcia programu. Potem otrzymaliśmy wyjaśnienia.

— Komponent firmy Almediadev nie jest używany w programie. Był on elementem wersji testowej i przez nieuwagę odwołanie do niego nie zostało usunięte z wersji ostatecznej programu. Najnowsza wersja programu nie zawiera już tego błędu — twierdzi Barbara Górska, rzecznik TP SA.

— Mamy prawa do wykorzystywania pełnej wersji „biblioteki skór” firmy Almediadev. Niestety, z powodu naszej pomyłki i szybkiego tempa prac do końcowej wersji programu zostały wkompilowane pliki z wersji testowej. Pomyłka nastąpiła przy tworzeniu wersji programu przygotowanej do dystrybucji już po ogłoszeniu wyników konkursu. Na konkurs przesłana została poprawna wersja programu — twierdzą autorzy programu.

Poprawna wersja programu miała się ukazać na stronie TP SA wczoraj po południu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Czy programiści używali nielegalnego e - programu?