Czy rynek komercyjny wkracza w nową rzeczywistość?

  • Materiał partnera
opublikowano: 26-04-2021, 10:37
aktualizacja: 29-04-2021, 12:28

Od kilku lat coraz śmielej na polski rynek nieruchomości biurowych wkraczają rozwiązania związane z elastycznym najmem powierzchni czy biurami serwisowanymi. Polscy przedsiębiorcy do tej pory poniekąd eksperymentowali z rozwiązaniami zaczerpniętymi zza granicy, sprawdzając czy przeniesienie ich na rodzimy grunt zda egzamin. O ile w stolicy najemcy wykazywali aprobatę dla tego typu modeli najmu, o tyle na rynkach regionalnych podchodzono do tego z rezerwą. Nikt nie spodziewał się, że rok 2020 przyniesie zmiany, które zrewolucjonizują rynek najmu powierzchni biurowych.

Elastyczne biuro? Czyli jakie?

Trend na tzw. flexy narodził się blisko czterdzieści lat temu. Źródła podają, że pierwsze tego typu koncepcje pojawiły się w Brukseli w latach 80. XX wieku. Okazało się wtedy, że to dobre rozwiązanie i ciekawa alternatywa nie tylko dla freelancerów.

Wymuszona pandemią praca zdalna na masową skalę jest bez wątpienia bodźcem do zmian i przyspieszenia popularyzacji hybrydowego modelu pracy. Na przestrzeni ostatniego roku znakomita większość organizacji poradziła sobie z tym zadaniem, reszta jest już świadoma zmian, przez które muszą przejść, aby w obliczu „nowej normalności” zapewnić pracownikom jak najlepsze warunki, w których będą mogli wykonywać swoje codzienne zadania. Mowa tu nie tylko o rotacyjnym korzystaniu z biura 2-3 dni w tygodniu, lecz także o możliwości decentralizacji i włączania nowych lokalizacji w elastycznym modelu najmu. W najbliższej przyszłości można się zatem spodziewać, że na znaczeniu zyskają powierzchnie wielofunkcyjne i biura coworkingowe, zapewniające możliwość reagowania w okresie dużej niepewności na potrzebę stworzenia bezpiecznego i komfortowego miejsca do pracy. Świadczy o tym chociażby fakt, iż tylko w ostatniej dekadzie w Polsce przybyło ich ponad 250 tys. mkw.

Zmiana podejścia dotyczy nie tylko najemców. Świadomi inwestorzy i firmy z branży budownictwa komercyjnego również zaczynają uwzględniać elastyczne rozwiązania w swoich planach. Współczesne strategie komercjalizacji biurowców uwzględniają tworzenie swoistego ekosystemu różnych form najmu, poczynając od długoterminowych zobowiązań najemców kluczowych, tradycyjnych najmów pięcioletnich oraz biur serwisowanych i typu flex. Na popularności wśród inwestorów zyskują tzw. inkubatory, które dają możliwość najmu krótkoterminowego. Przyspieszają one rozwój niewielkich organizacji lub pozwalają zaaklimatyzować się na nowym rynku podmiotom zagranicznym, dla których Polska jest nowym krajem pod kątem rozwoju biznesu. Początkującym firmom dużo prościej jest rozpocząć działalność i zatrudniać pracowników mając elastyczną umowę najmu, szczególnie gdy zasiedlana przestrzeń daje im gwarancję bezpieczeństwa, prywatności oraz komfortu pracy , zapewniając równocześnie korzyści wizerunkowe i employer brandingu. Takie przestrzenie można znaleźć niemal w każdym mieście regionalnym, również w Katowicach - np. w biurowcu .KTW I, którego przestrzeń inkubatora zasiedlą już niebawem firmy. W tym miejscu warto podkreślić, że Katowice to jeden z najdynamiczniej rozwijających się regionalnych rynków powierzchni komercyjnych w Polsce. Szacuje się, że do końca 2023 roku zostanie on zasilony ok. 190 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni, która aktualnie jest już na etapie budowy.

Czy tradycyjny model najmu ma jeszcze rację bytu?

Wielu zadaje sobie pytanie czy obecne zmiany wieszczą schyłek długoterminowych umów najmu oraz przejście na prace zdalną? Zdania są podzielone. Oczywistym jest, iż korzystanie z biur elastycznych daje użytkownikom sporo korzyści. Należą do nich m.in. oszczędności związane z wykończeniem biura z wyposażeniem meblowym, krótkoterminowy charakter umów, obsługą jednej płatności, a przede wszystkim dopasowanie ich do potrzeb na żądanie i tworzenie większej społeczności firm. Jednak czy wymienione aspekty są w stanie wyprzeć atuty związane z tradycyjnym, długoterminowym wynajmem powierzchni biurowych eksponujących indywidualnych charakter przedsiębiorstwa, siłę wartości firmy jako element integrujący dla zespołu? Operatorzy powierzchni elastycznych tacy jak Business Link, Regus czy WeWork zauważają, że pandemia zmieniła podejście wielu organizacji do obszaru najmu powierzchni biurowych i potrzeb z tym związanych. Na popularności zyskuje hybrydowy model kształtowania środowiska pracy w taki sposób, aby maksymalizować efektywność i wydajność danego biura w zgodzie z filozofią Agile. Eksperci podkreślają jednak, że nic na ten moment nie wskazuje na to, aby coworkingi miały wyprzeć standardowe formy najmu. Według nich powierzchnia elastyczna nigdy nie była i nie będzie konkurencją dla tradycyjnych biur. Stanowi ona jedynie uzupełnienie oferty, a dokładniej rozszerzenie opcji korzystania z biura jako ekosystemu rozwiązań w różnych lokalizacjach, bez konieczności ponoszenia znacznych nakładów. Popularność flexów i ich dynamiczny wzrost jest skutkiem tego, iż dotychczas na polskim rynku nieruchomości biurowych nie było większej alternatywy.

Jak wykazuje raport „CEE Occupier Survey 2020” przygotowany przez CBRE, 75% najemców w regionie CEE zwiększyło w swoich organizacjach udział pracy zdalnej w dotychczasowym modelu i wdrożyło nowoczesne technologie, które ją ułatwiają. Warte uwagi jest również to, że aż 45% ankietowanych w najbliższym czasie planuje zmniejszenie zagęszczenia osób w wynajmowanych przez siebie biurach. W Polsce natomiast, 76% przedsiębiorstw planuje wprowadzenie technologii, które jeszcze bardziej usprawnią wykonywanie obowiązków spoza siedziby firmy.

Myśląc o rynku biurowym oraz o wyzwaniach, z jakimi na przestrzeni ostatniego roku przyszło nam się zmierzyć, warto przede wszystkim pamiętać, że własne biuro stacjonarne zawsze będzie ważne dla każdej firmy i organizacji. Będzie bardziej komfortowe, bezpieczne pod kątem sanitarnym, lepiej przemyślane i ergonomiczne. Może nieco mniejsze niż dotychczas jednak zawsze będzie stanowić centrum życia firmy. Żadna technologia nie jest w stanie zastąpić wymiany myśli, doświadczenia zawodowego i osobistych relacji. Wydaje się, że w dzisiejszych czasach ryzykiem jest branie czegokolwiek za pewnik, dlatego bycie elastycznym stanie się domeną świadomych inwestorów i najemców.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane