Czy są możliwe dalsze wzrosty notowań spółek z sektora IT?

Benita Mikołajewicz, Piotr Kajczuk
opublikowano: 11-04-2001, 00:00

Czy są możliwe dalsze wzrosty notowań spółek z sektora IT?

Benita Mikołajewicz

analityk ING Barings

Wzrosty cen akcji spółek sektora IT są efektem dobrych informacji napływających ze świata. Motorem napędowym tych zmian jest wzrastający wskaźnik indeksu Nasdaq. Wśród przyczyn wewnętrznych należy zwrócić uwagę na fakt, iż spółki właśnie tej branży były najbardziej przecenione. Należało się więc spodziewać, że sektor informatyczny najwcześniej odreaguje poprawę sytuacji globalnej. Znaczący wpływ na zachowanie się giełdy mają także dobre informacje makroekonomiczne czy obniżenie stóp procentowych.

Wraz z poprawą koniunktury poprawiają się nastroje inwestorów. Początkowy dystans, z jakim odnosili się do decyzji RPP oraz do informacji o stanie naszej gospodarki, powoli zanika. Obecnie wzrosty to opóźniona reakcja rynku na te wydarzenia. Jak długo utrzyma się istniejący trend zależy od nastrojów na świecie i od informacji napływających ze spółek. Pod koniec przyszłego tygodnia spodziewane jest ogłoszenie wyników za pierwszy kwartał. Od tego, w jakim stopniu będą one zgodne z oczekiwaniami rynku, w znacznym stopniu zależy kontynuacja tendencji wzrostowej lub jej kres.

Piotr Kajczuk

analityk DM WBK

Dobre informacje z Zachodu oraz ostatni wzrost indeksu Nasdaq spowodowały poprawę koniunktury na warszawskiej giełdzie. Inwestorzy prawdopodobnie spodziewają się, że wyniki pierwszego kwartału będą lepsze niż pierwotnie przewidywano. Ostatnie wzrosty spółek branży IT nie mają uzasadnienia w skali makroekonomicznej, pojawiły się w sposób naturalny. Jest to odbicie ostatnich spadków, ale jak trwały będzie to trend, trudno prognozować. Do jego utrzymania niezbędne wydaje się kolejne obniżenie stóp procentowych, większe zaangażowanie w ten sektor otwartych funduszy emerytalnych, a także wyższa wartość TechWIG za pierwszy kwartał 2001 r. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Benita Mikołajewicz, Piotr Kajczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Czy są możliwe dalsze wzrosty notowań spółek z sektora IT?