Czy SSE sprawdzają się dzisiaj

Materiał partnera
opublikowano: 20-10-2017, 14:59
aktualizacja: 20-10-2017, 15:04

W Specjalnych Strefach Ekonomicznych pojedyncze inwestycje liczone są w miliardach złotych, a zatrudnienie w nich liczone jest w tysiącach osób. Dzisiaj SSE stoją w obliczu fundamentalnych zmian.

Strefy powstają od 1994 r. i zajmują blisko 21,5 tys. ha.
Głównym magnesem przycią- gającym przedsiębiorców jest zwolnienie z podatków, aczkolwiek przez dekady SSE stały się już stałym komponentem biznesowego krajobrazu w Polsce. Zdaniem ekspertów AXI Immo, w najbliższych latach strefy będą się nadal rozwijały, bazując przede wszystkim na sprawdzonych procedurach i schematach, które poparte są dobrymi wynikami. W zeszłym roku udzielono 256 zezwoleń na działalność w SSE, o kilkadziesiąt więcej niż rok wcześniej.

— Zwolnienia podatkowe to silnie motywujący czynnik do inwestycji w SSE, ale nie jedyny.
Równie ważne są: dogodna lokalizacja, dostęp do mediów, łatwiejsze kontakt z administracją, zarówno lokalną, jak i rzą- dową — mówi Paweł Łuczak, prezes firmy Pawbol.

Spółki działające w strefach mają zróżnicowane potrzeby finansowe: poczynając od kredytów inwestycyjnych, przez instrumenty związane z pomocą publiczną, po bankowość tradycyjną. Dlatego ważne jest znalezienie kompleksowej oferty. Inwestycje w SSE mają krótki czas realizacji, a działalność w ich obrębie jest specyficzna. Potrzebny jest więc partner finansowy, zapewniający obsługę od A do Z, od początkowego okresu przygotowania inwestycji, przez doradztwo transakcyjne, w tym międzynarodowe, po lokowanie nadwyżek finansowych.

— Na różnych etapach rozwoju biznesu w SSE konieczna jest pomoc ze strony wyspecjalizowanych podmiotów, które wspomagają proces inwestycyjny. W początkowej fazie potrzebujemy wsparcia firm budowlanych i biur projektowych. Podobnie jest w dziedzinie finansów, gdzie inwestorzy, w zależności od uwarunkowań, mogą wynegocjować satysfakcjonujące dla siebie warunki. Oferta banku powinna uwzględniać nie tylko specyfikę sektora, w którym spółka działa, ale też charakterystykę działania w strefach — dodaje Paweł Łuczak.

Raiffeisen Polbank ma długoletnie doświadczenie we wspieraniu firm, również tych, które działają w SSE. Do potrzeb każdego klienta podchodzimy indywidualnie. Od początku współpracy dbamy o budowanie z klientami trwa- łych i partnerskich relacji, dzięki czemu lepiej rozumiemy ich oczekiwania i szybciej znajdujemy odpowiednie rozwiązania. Wiemy, że firmy muszą błyskawicznie reagować na zmieniające się warunki rynkowe, dlatego na każdym etapie ich rozwoju dobieramy optymalne instrumenty i usługi finansowe, mogące wesprzeć je w rozwoju i budowaniu przewagi konkurencyjnej. Pomaga nam w tym współpraca z takimi instytucjami, jak np. BGK czy NFOŚiGW, monitorowanie sytuacji na rynku i śledzenie zmian proceduralnych dotyczących finansowania ze środków publicznych czy UE — mówi Dorota Cieślak z południowo-centralnego centrum korporacyjnego Raiffeisen Polbanku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Czy SSE sprawdzają się dzisiaj