Czy to już przesilenie?

DM BOŚ (BOSSA FX)
opublikowano: 27-05-2011, 18:15

Patrząc na dzisiejsze zachowanie się złotego, takie pytanie nasuwa się od razu. Do godz. 17:00 nasza waluta zdołała utrzymać ranne zdobycze i była generalnie nieco mocniejsza, niż wczoraj.

Na rynku nadal jest cicho w kwestii ewentualnej aktywności banku BGK, który może w imieniu resortu finansów sprzedawać euro pozyskane ze środków unijnych. Niewykuczone, że BGK pokaże się na rynku w poniedziałek, kiedy płynność będzie niska ze względu na absencję Amerykanów i Brytyjczyków. Tyle, że do tego potrzebne były jeszcze dobre nastroje na rynkach światowych, a tutaj, jeżeli każdego dnia zagraniczna prasa przynosi kolejne rewelacje….

W każdym razie dzisiaj na rynkach globalnych było nieco spokojniej. Na rynek wpływały wcześniejsze spekulacje o możliwości rozważenia programu QE3 przez FED, chociaż żadne wypowiedzi członków FED tego nie sugerowały. To jednak nadal ważyło na pozycji dolara. Rynek uwzględnił też wypowiedź prezydenta Baracka Obamy, który podczas szczytu G-8 miał powiedzieć, że ma nadzieję, że Unia Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy będą nadal wspólnie rozwiązywać problemy z europejskim długiem. To może być sugestia, że MFW nie powiedział jeszcze ostatniego słowa w kwestii wypłaty kolejnej transzy pomocy dla Greków w czerwcu. Tyle, że sami Grecy wciąż nie dają dobrego świadectwa – dzisiejsze rozmowy prezydenta z tamtejszą opozycją, nie przyniosły skutku – nadal nie zgadza się ona na rządowe porpozycje, a związki zawodowe zapowiadają na czerwiec masowe strajki. Niemniej EUR/USD zdołał się dzisiaj utrzymać powyżej poziomu 1,42, chociaż na chwilę został on naruszony. Niepewnośc w Eurolandzie i mieszane dane makro z USA, jakie napłynęły dzisiaj, sprawiały, że nadal zyskiwał szwajcarski frank. Tendencję tą wsparł też względnie dobry odczyt indeksu KOF, który w maju utrzymał wartość z kwietnia.

EUR/USD: Notowania odbiły się dzisiaj od oporu w rejonie 1,43, ale nie przełożylo się to na silny ruch w dół. Wprawdzie została podjęta próba szybkiego sprowadzenia EUR/USD poniżej 1,42, ale nie była ona udana. Dzienne wskaźniki wyglądają lepiej, ale o sygnałach do zwyżki nie ma jeszcze mowy. Wydaje się, że najbliższe godziny mogą przynieść ponowną próbę zejścia poniżej 1,42. Wsparciem na poniedziałek będą okolice 1,4140-50.

Marek Rogalski – analityk DM BOŚ (BOSSA FX)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DM BOŚ (BOSSA FX)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Czy to już przesilenie?