Czy to się może udać? Start-upy w realiach dużych firm

  • Materiał partnera
opublikowano: 30-01-2019, 08:21

O tym, czy największe polskie firmy przemysłowe zdołają efektywnie współpracować ze start-upami, nie można się było przekonać inaczej, jak tylko eksperymentując. Krakowski Park Technologiczny przez 15 miesięcy w 2017 i 2018 r. prowadził pilotaż programu, który miał dostarczyć danych na ten temat. W ramach KPT ScaleUp 23 start-upy zmierzyły się z wymaganiami, procedurami i kulturą dużych firm. Efekty tego zderzenia zaskoczyły obie strony.

Niewątpliwy dyskomfort zetknięcia się różnych stylów pracy i oczekiwań paradoksalnie przyniósł bardzo dobre efekty. Mieliśmy kilka przykładów ciekawej współpracy, która doprowadziła do realizacji dużych, wspólnych kontraktów – mówi Wojciech Przybylski, prezes KPT.

Do współtworzenia programu zaprosiliśmy m.in. Grupę Azoty, oraz firmy ES-SYSTEM i ASTOR, dzięki czemu integrujemy unikalną wiedzę ekspercką z różnych dziedzin przemysłu  – mówi Bartosz Józefowski, koordynator programu KPT ScaleUp.

Firma Optical Electronics, tworząca inteligentne oprawy oświetleniowe, dzięki programowi KPT ScaleUp zrealizowała spektakularne wdrożenia z Budimexem, liderem branży budowlanej, oraz ES-SYSTEM, największą polską firmą oświetleniową. Start-up tylko w I półroczu 2019 zrealizuje kontrakty na łączną kwotę 2 mln zł.

Wśród uczestników programu jest również sporo firm wyróżnionych prestiżowymi nagrodami w swoich segmentach rynku. To m.in. Sense, start-up tworzący inteligentne systemy monitorowania budynków, Airly, twórca czujników jakości powietrza, czy QuickerSim, zespół tworzący narzędzie do symulacji przepływu cieczy i gazów.

- Po lekcjach, jakie przyniósł pilotaż, ruszamy z kolejną edycją projektu. Do współtworzenia programu zaprosiliśmy wyjątkowych partnerów: Grupę Azoty, oraz firmy ES-SYSTEM i ASTOR. Tym sposobem integrujemy unikalną wiedzę ekspercką z różnych dziedzin przemysłu, od energetyki, poprzez sektor chemiczny, aż po branżę oświetleniową i automatykę przemysłową. Zapraszamy wszystkie start-upy pracujące nad rozwiązaniami w duchu Przemysłu 4.0, które chcą zdobyć referencyjne wdrożenia w największych polskich spółkach – mówi Bartosz Józefowski, koordynator programu KPT ScaleUp.

Na uczestników czeka 6-miesięczny program akceleracyjny, dopasowany do ich potrzeb, z udziałem najlepszych ekspertów technologicznych i biznesowych. Każdy start-up może liczyć na usługi doradcze i mentorskie o wartości do 50 tys. zł, a także na grant w wysokości do 200 tys. zł. Taka kwota wystarczy m.in. na przetestowanie produktu i dostosowanie go do potrzeb odbiorców. Aplikacje można składać do 28 lutego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MATERIAŁ PARTNERA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu