Czy to tylko koreańska powtórka z rozrywki?

Michał Dąbrowski, Analityk Rynków Finansowych XTB
opublikowano: 04-09-2017, 09:40

Korea Północna nie daje o sobie zapomnieć i coraz częściej oraz groźniej pręży muskuły. Wdaje się, że jeśli reżim utrzyma dotychczasowe tempo, to kolejne prowokacje mogą realnie zaszkodzić światowemu pokojowi. Niemniej pomimo tego zgiełku polski złoty pozostaje względnie stabilny i to przy innych interesujących wydarzeń związanych z euro oraz dolarem.

Kim Dzong Un jest zachęcony dotychczasową reakcją areny międzynarodowej na wybryki jego reżimu. W weekend jego wojska przeprowadziły test bomby wodorowej, która według ich zapewnień może być przenoszona za pomocą międzykontynentalnych rakiet balistycznych. Choć zagrożenie ze strony Korei Północnej zdążyło już spowszednieć w oczach inwestorów, to kolejne prowokacje mogą ostatecznie spotkać się z militarną reakcją amerykańskiej koalicji. Dużo będzie tu zależeć od Chin, gdyż wdaje się, iż sprzeciw Pekinu jest jedynym czynnikiem sprawiającym, że na Półwyspie Koreańskim nie doszło jeszcze do otwartych działań zbrojnych. Jeśli ostatecznie do tego dojdzie, z pewnością na dłużej zostanie zmącony dotychczas dobry sentyment rynkowy. To byłaby zła wiadomość dla polskich aktywów - m.in. GPW oraz dalej dla złotego. Polska zalicza się do rynków wschodzących, które szczególnie są wrażliwe na wzrost awersji do ryzyka. 

Niemniej taka perspektywa wciąż wydaje się odległa i ważniejsze dla polskiej gospodarki jest to, co dzieje się w Stanach Zjednoczonych oraz strefie euro. Tu warto wspomnieć słabych danych z amerykańskiego rynku pracy. Jest to o tyle istotne, że sprzyja to utrzymaniu niskich rentowności amerykańskich obligacji, a co z kolei sprawia, że polskie aktywa pozostają relatywnie atrakcyjne dla zagranicznych inwestorów. Ponadto na zakończenie ubiegłego tygodnia pojawiły się dalsze spekulacje wskazujące, że Europejski Bank Centralny będzie ociągać się z decyzją o ograniczeniu skali stymulacji monetarnej. Inwestorzy liczyli, że zapadnie ona na wrześniowym (ma ono odbyć się już w ten czwartek), lub październikowym posiedzeniu Banku, aby wejść w życie wraz z początkiem przyszłego roku. Teraz mówi się, że mogłoby do tego dojść dopiero w grudniu, więc ta perspektywa miałaby przesunąć się o kilka miesięcy. Również to może być sprzyjającym czynnikiem dla złotego, który teoretycznie powinien w pewnym stopniu ucierpieć na odbiciu rentowności obligacji w Europie.  Przed godziną 9:20 za dolara płacimy 3,5794 złotego, za euro 4,2568 złotego, frank kosztuje 3,7288 złotego, zaś funt 4.6354 złotego.

 

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Dąbrowski, Analityk Rynków Finansowych XTB

Polecane