Czy urząd skarbowy może rozszerzyć zakres kontroli bez uprzedniego doręczenia zawiadomienia o takim zamiarze?

DOROTA BORKOWSKA-CHOJNACKA
opublikowano: 13-02-2012, 00:00

Pytanie do eksperta

Tak i nie. Naczelnik urzędu skarbowego, wszczynając kontrolę podatkową, ma obowiązek uprzedzić podatnika o zamiarze jej wszczęcia. Dzięki temu podatnik zdąży się do takiej kontroli odpowiednio przygotować, a w przypadku stwierdzenia pomyłek ma szansę złożyć korektę deklaracji. W zawiadomieniu o zamiarze przeprowadzenia kontroli zawartajest bowiem informacja o zakresie kontroli, czyli za jaki okres i jakiego (lub jakich) podatków dotyczy. Jednakże przepisy Ordynacji podatkowej wskazują także na przypadki, w których nie stosuje się instytucji zawiadomienia podatnika o zamiarze przeprowadzenia kontroli. Do tego katalogu zalicza się m.in. sytuację, w której rozszerza się zakres kontroli o inne okresy rozliczeniowe z uwagi na nieprawidłowości stwierdzone w wyniku dokonanych już czynności kontrolnych.Należy podkreślić, że brak zawiadomienia dotyczy wyłącznie sytuacji, w której urząd skarbowy prowadzi kontrolę, np. za 2010 r., w zakresie podatku VAT i z uwagi na stwierdzone nieprawidłowości zechce zweryfikować rok następny. Niewątpliwie skoro stwierdzone nieprawidłowości miały dać podstawę do rozszerzenia kontroli o inne okresy rozliczeniowe, uchybienia te, w konsekwencji, muszą znaleźć odzwierciedlenie w protokole kontroli.

Natomiast zasada ta nie ma zastosowania, jeśli urząd chce rozszerzenia kontroli i objęcia nią np. podatku dochodowego za 2010 r. Rozszerzenie kontroli o kolejny podatek jest rozszerzeniem przedmiotowym i wykracza poza zakres właściwej kontroli wynikającej z upoważnienia do przeprowadzenia kontroli. Zatem kontrola kolejnego podatku powinna odbywać się z uwzględnieniem instytucji zawiadomienia o zamiarze kontroli.

DOROTA BORKOWSKA-CHOJNACKA

doradca w Doradztwie Podatkowym Grant Thornton

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DOROTA BORKOWSKA-CHOJNACKA

Polecane