Czy w Polsce będzie amerykańska baza pocisków antyrakietowych?

Informacyjna Agencja Radiowa Polskiego Radia
opublikowano: 12-11-2005, 11:54

Stany Zjednoczone i Polska rozmawiają na temat umieszczenia w naszym kraju amerykańskiej bazy pocisków antyrakietowych. Ma to być element tworzonej przez USA tak zwanej tarczy antyrakietowej.

Stany Zjednoczone i Polska rozmawiają na temat umieszczenia w naszym kraju amerykańskiej bazy pocisków antyrakietowych. Ma to być element tworzonej przez USA tak zwanej tarczy antyrakietowej.

Zapis o gotowości uczestnictwa Polski w tym projekcie znalazł się w programie rządu Kazimierza Marcinkiewicza.Rozmowy na temat zbudowania w Polsce silosów z pociskami antyrakietowymi rozpoczęły się 2 lata temu. Początkowo odbywały się w tajemnicy. Jednak w lipcu ubiegłego roku informację o polsko-amerykańskich negocjacjach ujawnił "The Guardian". Powołując się na przedstawicieli rządu w Warszawie, brytyjski dziennik napisał, że Polska jest rozważana jako miejsce lokalizacji jedynej poza USA wyrzutni pocisków do zestrzeliwania rakiet balistycznych.

Silosy z takimi pociskami znajdują się tylko na Alasce i w Kalifornii. "The Guardian" napisał też, że w Czechach miałaby zostać zlokalizowany inny ważny element tarczy antyrakietowej - nowoczesna stacja radarowa.

W grudniu ubiegłego roku amerykański podsekretarz stanu do spraw kontroli zbrojeń Stephen Rademaker oficjalnie potwierdził, że Stany Zjednoczone rozważają możliwość zbudowania w Europie bazy z wyrzutniami pocisków antyrakietowych. Rademaker powiedział, że Waszyngton rozmawia na ten temat z kilkoma krajami, jednak z nazwy wymienił tylko Polskę.

Amerykański podsekretarz stanu wyraźnie starał się uspokoić Moskwę. Podkreślił, że zbudowanie w Europie trzeciej bazy z silosami pocisków antyrakietowych nie jest działaniem wymierzonym przeciwko Rosji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Informacyjna Agencja Radiowa Polskiego Radia

Polecane