Czy warto inwestować za granicą i jak się za to zabrać

opublikowano: 30-01-2020, 22:00

Polscy inwestorzy w dużym stopniu koncentrują się na lokowaniu kapitału w krajowych aktywach. Niskie stopy procentowe sprawiają jednak, że poszukują alternatywnych kierunków inwestowania.

 Eksperci Citi Handlowy, banku którzy jest częścią grupy obecnej na 160 rynkach podpowiadają jak otworzyć się na zagraniczne akcje, obligacje i jednostki funduszy.

- Amerykański indeks S&P500 wzrósł w 2019 r. o ponad 25 proc. , a w ostatniej dekadzie o niemal 200 proc. - analizuje Piotr Święcik, szef Biura Doradztwa i Funduszy Inwestycyjnych Citi Handlowy.

- W tym czasie nasz WIG wzrósł odpowiednio o 0,2 proc. i 40 proc. Inwestycje za granicą mogą stanowić remedium na – tymczasową, mamy nadzieję - słabość polskiego parkietu – dodaje.

Dzięki wsparciu międzynarodowej sieci, Citi Handlowy pomaga swoim klientom na każdym etapie procesu inwestycji, także tych poza granicami Polski.

- Różnorodność inwestycji zagranicznych tworzy znakomite możliwości do ich dywersyfikacji – podkreśla Piotr Święcik.

- Są okresy siły rynków rozwiniętych, przeplatane okresami siły rynków wschodzących. Korelacja między poszczególnymi klasami aktywów czy regionami i krajami nie jest pełna, co umożliwia budowę bardziej zrównoważonego portfela - przekonuje.

Jak wskazuje, widać to dobrze na przykładach zachowania różnych rynków na przestrzeni ostatnich 10 lat. W zeszłym roku Dom Maklerski Citi Handlowy rozszerzył profesjonalne wsparcie klientów w inwestowaniu na światowych rynkach, dodając m.in. usługę doradztwa przy nabywaniu obligacji. Dom maklerski banku oferuje także doradztwo na rynku akcji zagranicznych.

Jak zacząć inwestować za granicą?

Indywidualne doradztwo inwestycyjne oznacza, że oferta produktowa jest dla każdego klienta przygotowana pod jego kątem, i że wspierać go będzie w podejmowaniu decyzji dedykowany opiekun. Spotkanie z nim zaczyna się od rozmowy o oczekiwaniach klienta. Dlaczego inwestuje? Czy chce w ten sposób zgromadzić kapitał na kształcenie dzieci lub inne osobiste cele? Czy kiedyś dochody te mają mu zapewnić dodatkową emeryturę, a może planuje w przyszłości jakąś inwestycję? W trakcie rozmowy doradca ocenia także skłonność klienta do ryzyka. Te informacje będą potrzebne do zbudowania strategii, która ma przynieść optymalny dochód.

Osobisty opiekun dostosuje alokację aktywów do indywidualnych preferencji oraz profilu inwestycyjnego klienta. Do dyspozycji klienta pozostają również eksperci z kilku dziedzin.To m.in. menedżer inwestycyjny, ekspert ds. rynków walutowych, makler Domu Maklerskiego Banku Handlowego, konsultant ds. obligacji czy ekspert ds. ubezpieczeń. To sztab ludzi, którzy pomagają w efektywnym zarządzaniu majątkiem. Dla klientów przygotowywane są także analizy i podcasty, które przybliżają aktualną sytuację makroekonomiczną na rynkach światowych. Klient otrzymuje rzetelną informację przygotowaną przez zespół Biura Doradztwa i Funduszy Inwestycyjnych. Dedykowane raporty i analizy w przystępny sposób wyjaśniają zawiłości rynków finansowych, prezentują ocenę najważniejszych wydarzeń rynkowych zarówno w Polsce, jak i za granicą, a także oczekiwany rozwój sytuacji.

Możliwości bez granic

Globalna bankowość to jednak nie tylko kompleksowa oferta inwestycyjna w różnych aktywach, walutach i na różnych rynkach

- Jeśli klient przeprowadza się za granicę – bank pomaga w otwarciu konta w miejscu docelowym. Dzięki usłudze Citibank Global Transfers korzysta z natychmiastowych przelewów między kontami w Citi Handlowy w Polsce i za granicą – tłumaczy Piotr Święcik.

- Jeśli chce inwestować na rynkach zagranicznych, nasz bank oferuje dostęp do jednej z najbogatszych na polskim rynku oferty funduszy zagranicznych oraz dostęp do 20 giełd na całym świecie. Z nami może korzystać z darmowych kont walutowych czy negocjować kursy wymiany walut – dodaje.

Ponadto klienci Citigold Private Client uzyskują dostęp do ponad 100 prestiżowych oddziałów Citi zlokalizowanych w największych miastach na całym świecie, w tym m.in. w Dubaju, Pekinie, Londynie czy przy Piątej Alei w Nowym Jorku. Citi Handlowy to jedyny globalny bank w Polsce, który zapewnia dostęp do rozwiązań i usług praktycznie z każdego rynku finansowego, często z tych niedostępnych w Polsce.

- Nieważne, czy podróżujesz służbowo, czy wyjeżdżasz na wakacje, przeprowadzasz się za granicę, czy chcesz inwestować na światowych rynkach - dla klientów Citi Handlowy bankowość przestaje mieć granice – podkreśla Piotr Święcik.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane