Czy warto podyplomowo

MK
opublikowano: 10-06-2011, 00:00

Czy warto podyplomowo

Niektórzy idą na studia podyplomowe, aby lepiej zarabiać. Inni, by mieć jakąkolwiek pracę. Zdarza się, że pracodawca chce, by ludzie kontynuowali edukację. W ich rozwoju widzi bowiem szansę na rozwój przedsiębiorstwa. W nagrodę za intelektualny wysiłek proponuje podwyżkę bądź awans. Warto jednak zachować ostrożność. Bywa, że dofinansowanie studiów wiąże się z koniecznością podpisania tzw. lojalki. Pracodawca chce mieć gwarancję, że wyedukowany na jego koszt pracownik nie zniknie zaraz z firmy.

Czasem studia podyplomowe są jedyną szansą na zdobycie konkretnych kwalifikacji, a w rezultacie — otrzymanie posady. Świadomi tego są szczególnie absolwenci, którzy przez dłuższy czas są bezrobotni. Większość osób podejmuje jednak te studia z nadzieją na wyższe zarobki. Wychodzą z założenia, że im więcej "punktów edukacyjnych" w CV, tym korzystniejsze gratyfikacje finansowe. Czy tak jest? Skończenie studiów podyplomowych faktycznie wpływa na płace. Potwierdza to ogólnopolskie badanie wynagrodzeń realizowane od lat przez firmę Sedlak Sedlak. Mediana wynagrodzeń osób po studiach podyplomowych jest o kilkaset złotych wyższa niż tych, które ukończyły jedynie studia wyższe.

dr Kazimierz Sedlak

prezes Sedlak Sedlak

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu