Czy wiedziałeś, że te wydarzenia mogą mieć wpływ na twój portfel?

Materiał partnera
opublikowano: 03-11-2017, 16:14
aktualizacja: 03-11-2017, 16:24

Zaczęło się od światowego kryzysu finansowego w 2007 roku. Nie tylko giełdowi gracze, ale niemal każdy człowiek śledził w tamtym czasie wiadomości i doniesienia z rynków. Od tego kluczowego dla wszystkich momentu wydarzyło się jednak wiele – szaleńcze wzrosty, spektakularne upadki, niespodziewane wybory to tylko kilka z nich. Oto wydarzenia, które miały znaczenie dla naszego kraju pod względem gospodarczym i finansowym. Jak się okazuje, nie wszystkie z nich mają źródło w Polsce.

Brexit, czyli szumne wyjście z Unii Europejskiej

Pieniądze i polityka od zawsze szły ze sobą w parze, co zwykle niosło za sobą konsekwencje dla ogółu. Tym razem cały świat zwrócił się w stronę Wielkiej Brytanii, która w wynikach referendum zagłosowała za wyjściem z Unii Europejskiej w czerwcu 2016 roku. Wydarzenie wywołało drastyczny spadek funta, a także wszechogarniające wszystkich Europejczyków (zwłaszcza Polaków) obawy, jakie konsekwencje przyniesie to działanie dla zwykłych obywateli. Brexit stał się z pewnością jednym z najważniejszych lub najważniejszym tematem od wspomnianego już kryzysu finansowego.

Wielka Brytania jest jednym z krajów, który wpłaca najwięcej środków do kasy UE, stąd nadzwyczajna troska członków o dalsze funkcjonowanie struktur, zwłaszcza jeśli chodzi o finanse. Dlaczego obawiamy się zmian w naszym kraju? Polska jest największym beneficjentem, jeśli chodzi o pozyskiwanie unijnych środków, a jednym z największych wyzwań jest właśnie realizacja budżetu. Wielka Brytania opuści Unię Europejską jednak dopiero w 2019 roku, zgodnie z traktatem lizbońskim. Nie oznacza to, że możemy odetchnąć z ulgą, ale cała procedura jeszcze potrwa. W tym czasie trwać będą negocjacje, jak najłagodniej dla obu stron przeprowadzić wszystkie zmiany.

Szybki rozwój rynku pożyczkowego

Zaczęliśmy od Europy, a jednak w naszym kraju również dzieje się, jeśli chodzi o finanse. W ciągu ostatnich kilku lat obserwujemy dynamiczny rozwój rynku pożyczkowego, co zaowocowało wzrostem jego wartości. Podmioty z sektora pozabankowego oferują coraz ciekawsze usługi, dlatego klientów nie brakuje.

W ciągu ostatnich kilku lat zmieniło się jednak więcej, niż tylko same produkty.

  • Wprowadzono system Bezpieczny PESEL, który ma chronić przed kradzieżą danych osobowych.
  • Powstał Rejestr Firm Pożyczkowych, dzięki któremu weryfikacja podmiotów jest znacznie łatwiejsza.
  • Od 22 października 2017 roku wprowadzono przepisy, mówiące o tym, że reklama pożyczek nie może wprowadzać w błąd.

W ostatnim czasie rozwinął się mocno również sektor pożyczek online, których na rynku jest bardzo dużo. Wygoda, łatwość wypełnienia wniosku, brak konieczności wychodzenia z domu to tylko niektóre z korzyści pożyczek przez internet. Warto wspomnieć o aplikacjach i coraz bardziej przejrzystych stronach internetowych firm. Żeby wziąć szybką pożyczkę online, wystarczy w dzisiejszych czasach zaledwie kilka lub kilkanaście minut. Kiedyś było to nie do pomyślenia, a firmy nie cieszyły się aż tak dobrymi opiniami. Sprawdź szybką pożyczkę przez internet choćby tutaj: vivus.pl/moje-finanse/pozyczki-online/ i poczytaj, jak działa cała procedura.

Protesty frankowiczów

To jeden z najbardziej gorących tematów ostatnich miesięcy, przede wszystkim z powodu drastycznej zmiany sytuacji osób, które wzięły kredyt we frankach. Kiedy stopy procentowe w Szwajcarii były bardzo niskie, wielu Polaków zdecydowało się na kredyty hipoteczne właśnie w tej walucie. Dzięki temu rata wyglądała atrakcyjnie, jednak sytuacja zmieniła się, gdy zainteresowanie takimi kredytami znacznie wzrosło, a raty przestały być już tak niskie.

Frankowicze wyszli na ulice, prosząc o pomoc ze strony państwa. Przeciwnicy podkreślali, że ryzyko brania kredytów w walutach zawsze jest zaznaczone podczas zawierania umowy. Zwolennicy protestów argumentowali ich zasadność troską o obywateli. Do Sejmu trafił projekt prezydenckiej ustawy o pomocy kredytobiorcom, który zakłada zmiany m.in. zmiany w funkcjonowaniu Funduszu Wsparcia Kredytobiorców**.

Rekordowy kurs Bitcoina

Ostatnie kilka lat to z drugiej strony bardzo łaskawy okres dla posiadaczy kryptowalut, ponieważ temat ten zaczął być coraz bardziej popularny, nie tylko na świecie, ale i w Polsce. Bitcoin, czyli najpopularniejsza z wirtualnych walut, wybija się tutaj szczególnie, osiągając kurs aż ponad 6 tysięcy dolarów (dane z 20.10.17)! Przypomnijmy, że jego debiut w 2010 roku nie był tak spektakularny, a za jednego Bitcoina trzeba było zapłacić zaledwie 0,063 dolara. Kilka miesięcy temu uznawano za sukces ponad 4 tysiące dolarów, podczas gdy kurs ciągle rośnie.

Po piętach Bitcoinowi depczą również inne kryptowaluty, np. Ethereum z kursem wahającym się w okolicy 300 dolarów. Chociaż nadal nie są to tak imponujące liczby, jak w przypadku Bitcoina, wzrosty są tutaj i tak bardzo dynamiczne. Należy wiedzieć, że rynek kryptowalut wart jest kilkadziesiąt miliardów dolarów, dlatego właśnie wszelkie zmiany są tak spektakularne. Jaki w tym udział ma Polska? Jesteśmy jednym z krajów, gdzie wymienia się tę walutę na złotówki najwięcej. Powstaje również coraz więcej miejsc, gdzie można kupować właśnie za pomocą Bitcoina m.in. w Warszawie.

Program Rodzina 500+ i inne

Jednym z najważniejszych wydarzeń, jeśli chodzi o finanse, a w zasadzie świadczenia socjalne, jest wprowadzenie programu Rodzina 500+, którego założenie to regularne, comiesięczne wsparcie finansowe rodzin wielodzietnych i potrzebujących. Odniósł sukces na ogromną skalę, ponieważ program objął prawie 4 mln dzieci*** według danych z sierpnia 2017 roku.

Inne ważne z punktu widzenia finansów:

  • zmiana ustawy o finansach publicznych,
  • program MDM (Mieszkanie dla młodych),
  • ustawa o sieci szpitali,
  • wprowadzenie w życie ustawy o obniżeniu wieku emerytalnego.

 

*https://www.cryptocompare.com/coins/btc/charts/PLN [dostęp: 23.10.17]

** http://www.polskieradio.pl/42/5351/Artykul/1885430,Ustawa-o-pomocy-dla-frankowiczow-realne-wsparcie-czy-odlozenie-rozwiazania-problemu [dostęp: 25.10.17]

*** https://www.mpips.gov.pl/aktualnosci-wszystkie/rodzina-500-plus/ [dostęp 25.10.17]

****http://www.mf.gov.pl/ministerstwo-finansow/wiadomosci/komunikaty/-/asset_publisher/6Wwm/content/id/5996734 [dostęp: 25.10.17]

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu