Czy wiesz, co… było katalizatorem ostatnich spadków?

Materiał partnera
opublikowano: 13-02-2018, 15:27
aktualizacja: 13-02-2018, 15:29

Wiele doniesień wskazuje na instrumenty pochodne oparte na indeksie VIX jako jeden z katalizatorów ostatniego tąpnięcia na giełdach.

MICHAŁ MORDEL
analityk Michael/Ström Dom Maklerski

Za tym określeniem stoi specyficzny rodzaj produktu. Indeks VIX, nazywany potocznie indeksem strachu, śledzi zmienność indeksu S&P500 — im większa zmienność, tym wyższa wartość indeksu VIX. Od 2004 r. umożliwiono inwestorom zawieranie kontraktów terminowych na tym indeksie. W obliczu zmniejszającej się od wielu miesięcy zmienności na rynkach, coraz większą popularność zdobywały instrumenty korzystające na tej tendencji, które można w uproszczeniu nazwać uczestnictwem w portfelu złożonym z krótkich kontraktów na indeksie VIX. Umożliwiono również lewarowanie swojej pozycji.

Wzrost zmienności spowodował gwałtowny spadek wartości tych instrumentów, szybkie wycofanie inwestorów, dalszy wzrost zmienności i w efekcie jeszcze dotkliwsze straty. Mówimy tu o spadkach przekraczających 90 proc. w trakcie jednego dnia. Po kryptowalutach to drugi spektakularny w ostatnich miesiącach spadek produktu o bardzo skomplikowanej naturze i charakterze głównie spekulacyjnym. Widać, że w obliczu taniego pieniądza i trwającej hossy inwestorzy szukają coraz bardziej wymyślnych sposobów na ponadprzeciętne zyski, podejmując coraz większe ryzyko. O ile w takich instrumentach nie ma nic złego, o tyle z niepokojem patrzymy na skalę zainteresowania nimi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Czy wiesz, co… było katalizatorem ostatnich spadków?