Czy wiesz, że… firma zyska na lokacie krótkoterminowej

Materiał partnera cyklu
01-12-2011, 00:00

Lokaty dla mikroprzedsiębiorców są z reguły niższej oprocentowane niż dla klientów indywidualnych. Najbardziej jest to widoczne w przypadku długich depozytów. Przykładowo, średnie oprocentowanie firmowych lokat rocznych to obecnie 3,7 proc., a lokat dostępnych dla osób fizycznych — 5,26 proc.

W przypadku depozytów jedno- i dwumiesięcznych przedsiębiorcy są jednak w nieco lepszej sytuacji niż osoby prywatne zakładające lokaty w bankach. Mogą otrzymać na nich średnio 3,12 proc. Dla porównania klienci indywidualni na lokatach zakładanych na podobny czas mogą otrzymać niespełna 3 proc. brutto w skali roku. Z punktu widzenia firmy depozyty krótkoterminowe to dobre rozwiązanie. Przede wszystkim nie zamrażają one firmowej gotówki na długi czas.

Obecnie najwyżej oprocentowaną na rynku lokatą jednoi dwumiesięczną jest Lokata Przedsiębiorcza Idea Banku. Oprocentowanie wynosi tu odpowiednio 8,05 proc. i 8,08 proc. Na dodatek dzięki temu, że bank traktuje odsetki z lokaty jako źródło kapitałów pieniężnych, jest ona opodatkowana podatkiem Belki. Dopóki obowiązuje ulga zaokrągleniowa, de facto oznacza to brak podatku. Warunkiem założenia lokaty o tak wysokim oprocentowaniu jest prowadzenie działalności gospodarczej.

Przedsiębiorca, który założy Lokatę Przedsiębiorczą, musi udokumentować fakt posiadania firmy. W tym celu po wypełnieniu internetowego wniosku i otrzymaniu potwierdzenia założenia depozytu przedsiębiorca musi przesłać do Idea Banku kopię zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalnościgospodarczej z właściwego rejestru. Dodatkowo musi też dołączyć numery NIP i REGON. Wszystkie dokumenty można wysłać do banku e-mailowo lub pocztą tradycyjną.

Każdy przedsiębiorca ma możliwość założenia tylko jednej Lokaty Przedsiębiorczej. Minimalna kwota, jaką można ulokować, wynosi 1000 zł. Natomiast najwyższa możliwa do zdeponowania kwota to 10 000 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera cyklu

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Czy wiesz, że… firma zyska na lokacie krótkoterminowej