Czy wiesz, że… fundusz może zarabiać, a jego inwestorzy tracić?

Materiał partnera
opublikowano: 11-10-2017, 09:37
aktualizacja: 11-10-2017, 09:40

MICHAŁ MORDEL
analityk Dom Maklerski Michael/Ström

Wieloletni trend wzrostowy wartości certyfikatów funduszu inwestycyjnego nie musi oznaczać zysków jego uczestników. Tę dosyć przewrotną tezę postaramy się wytłumaczyć na przykładzie hipotetycznego funduszu. O ile sprawne zarządzanie funduszem pozwala na uzyskiwanie wyników lepszych niż szeroki rynek, o tyle wzrost wartości certyfikatów jest niemal niemożliwy w przypadku głębokich korekt i krachów na giełdzie, a zadaniem zarządzających staje się minimalizacja strat. Inwestorzy kupujący certyfikat będący „na górce”, a sprzedający „w dołku” w dość oczywisty sposób tracą pieniądze, a fakt, że strata jest niższa niż spadek szerokiego rynku, jest marnym pocieszeniem.

Zwróćmy uwagę na szerszy aspekt — kiedy inwestorzy kupują i kiedy sprzedają certyfikaty. Im dłuższy jest okres konsekwentnego wzrostu wartości funduszu, tym chętniej inwestorzy powierzają mu oszczędności, co prowadzi nas do wniosku, że im bliżej szczytu się znajdujemy, tym większa liczba inwestorów jest uczestnikami funduszu. Wtedy gdy „leje się krew”, do funduszy napływa niewielu nowych inwestorów, a starzy oczekują odbicia. Inwestorzy niechętnie godzą się z porażką i często zwlekają z wycofaniem się z inwestycji. Jednak im dłużej trwają spadki, tym większa liczba inwestorów jest zniecierpliwiona i decyduje się na wycofanie kapitału. Prowadzi to do wniosku, że z reguły liczba uczestników spadków jest większa niż beneficjentów zwyżek.

Przy odpowiednich proporcjach wpłat i wypłat z funduszu może więc okazać się, że kumulatywnie inwestorzy stracili oszczędności w sprawnie zarządzanym funduszu, który konsekwentnie i długoterminowo buduje wartość.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu