Czy wiesz, że... już 10 proc. firm w Europie to „zombie”?

Materiał partnera
opublikowano: 12-12-2017, 15:31
aktualizacja: 12-12-2017, 15:34

Według danych zebranych przez Bank Rozrachunków Międzynarodowych już 10 proc. notowanych firm na głównych rynkach Europy kontynentalnej charakteryzuje się kosztami odsetkowymi przekraczającymi zysk z działalności operacyjnej.

MICHAŁ MORDEL
analityk Domu Maklerskiego Michael/Ström

Za oceanem sytuacja wygląda jeszcze gorzej, gdyż odsetek sięga 18 proc. Wiele lat taniego pieniądza i pompowania go w gospodarkę doprowadziło do sytuacji, w której nierentowne przedsiębiorstwa zamiast upaść, żyją na „kroplówce” z długu.

W obliczu zacieśniania polityki monetarnej, zmniejszania skali luzowania ilościowego i podwyżek stóp procentowych w zachodnim systemie finansowym przed takimi podmiotami stoi nie lada wyzwanie. Banki centralne nie muszą przejmować się upadłościami — dzięki temu zarówno kapitał, jak i siła robocza w gospodarce może zostać przetransferowana do bardziej wydajnych przedsięwzięć i w długim okresie nie jest wskazane utrzymywanie takich firm, którym nadano pieszczotliwe miano „firm zombie”.

To, z czym system finansowy może sobie nie poradzić, to masowa fala upadłości, która mogłaby wstrząsnąć gospodarką i doprowadzić do gwałtownego wzrostu bezrobocia. Banki centralne będą musiały popisać się chirurgiczną precyzją w procesie zacieśniania, aby nie wylać dziecka z kąpielą. Pomimo że stoi przed nimi poważne wyzwanie, to trudno wyobrazić sobie lepszy moment na takie decyzje — wzrost gospodarczy jest obecnie wyjątkowo wysoki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu