Czy wiesz, że... kończy się era luzowania ilościowego?

  • Materiał partnera
opublikowano: 30-01-2018, 16:33
aktualizacja: 30-01-2018, 16:41

Po kryzysie finansowym roku 2008 wiele banków centralnych zdecydowało się na bezprecedensowe zastosowanie dostępnych im narzędzi celem wyhamowania rozlewającego się kryzysu i wzmożenie rozwoju gospodarek swoich krajów

MICHAŁ MORDEL
Analityk, Michael/Ström Dom Maklerski

Ujemne stopy procentowe czy luzowanie ilościowe w takiej skali jaką zaobserwowaliśmy, jeszcze kilkanaście lat temu było nie do pomyślenia. Obecnie dochodzimy jednak do punktu zwrotnego w tej historii. Ostatnie lata pokazywały stopniowe ożywienie gospodarcze i presję inflacyjną w głównych światowych gospodarkach. Banki centralne stopniowo wycofują się z dotychczasowych narzędzi — podwyższają stopy procentowe i ograniczają proces skupowania aktywów, który „pompował tani pieniądz w gospodarkę”.

Według danych opublikowanych przez Wall Street Journal, jeśli plany głównych banków centralnych będą wcielane w życie w obecnej formie to już w połowie 2019 r. po raz pierwszy od kryzysu zauważymy przewagę sprzedaży nad kupnem. O ile banki elastycznie korzystają ze swoich narzędzi i wskazany termin jest szacunkowy, o tyle kierunek zmian jest już przesądzony.

Wyższe stopy procentowe będą oznaczać lepiej oprocentowane lokaty i wyższe kupony od obligacji. Z perspektywy całej gospodarki trudniejsze finansowanie podręcznikowo oznaczać będzie presję na wzrost efektywności kosztowej w firmach i ograniczenie inwestycji do tych najbardziej lukratywnych.

Koniec ery taniego pieniądza najpewniej pociągnie za sobą bankructwa — a w gestii banków centralnych jest wyważenie tempa i skali zmian tak, aby pojedyncze bankructwa nie przerodziły się w kryzys.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu